Београд — Посланик Нове странке Владимир Павићевић изјавио је да је академска заједница у Србији „изложена тешкој деструкцији“ пре свега извршне власти.
Он је додао и да „тешка аутодеструкција“ постоји и у самој академској заједници.
Павићевић је, реагујући на забринутост ЕП због навода о плагијатима на универзитетима у Србији, рекао да је он на прошлој седници Скупштине упозорио на то, а НС је предложила измену Закона о високом образовању којим би се увео принцип академске честитости, али то СНС није прихватила.
„Тиме би једна институција – у овом случају Скупштина, реаговала на примерен начин на оно што зовемо плагијатом, као најтежим видом прекршаја академске честитости. Али већина није хтела то да прихвати и као резултат имамо и ту тачку у резолуцији (Европског парламента)“, рекао је Павићевић.
Павићевић је казао да академска честитост има прецизно значење, а заснива се на самосталној изради писаних радова, уз стриктно поштовање туђих ауторских права, и указао да је плагијат најтежи прекршај академске честитости.
„Напредњаци (СНС) не разумеју да се то не тиче било којег појединца, него стања високог образовања код нас, а стање је такво да је академска заједнице изложена тешкој деструкцији, пре свега извршне власти у Србији, а мислим да унутар саме академске заједнице постоји и тешка аутодеструкција“, рекао је Павићевић.
Навео је да ипак постоје факултети, као што је Факултет политичких наука Београдског универзитета, на којима је донет правилник о академској честитости.
„Али тај приницип је, изгледа, непознат само напредњацима (СНС) у Србији“, додао је Павићевић.
Европски парламент је у резолуцији о напретку Србије у процесу европских интеграција, изгласаној у среду 11. марта у Стразбуру, изразио забринутост због тога што академске институције и представници власти Србије нису испитали наводе о плагијатима на универзитетима.
Афера докторских плагијата у Србији избила је у јуну прошле године када су тројица научника из Србије који раде на британским универзитетима, јавно оспорила веродостојност доктората министра унутрашњих послова Небојше Стефановића који је звање доктора наука стекао на Универзитету Мегатренд.
Потом су оспорени и докторати градоначелника Београда Синише Малог и председника општине Нови Београд Александра Шапића.
Бета
Koje zajednice???
Poznajem nekoliko akademskih muzicara koji nemogu da odsviraju svadbu, sto je masovna pojava. Od silnih ,,eksperata,, propala srbija.
„Srbijo Danas“ – Gde si bila do danas
tu smo mi od 2008. 😉
doktori glibavi stručnjaci za laži i prevare,minhauzenovi učenici sada se baronišu a sutra videćemo…
pa šta ako ljudi imaju para neka kupuju koju god titulu ili diplomu žele pa ko hoće neka ih zaposli. moja preporuka im je da se jave kod tome nikolića da im pomogne pošto su iz istih GOVANA
Ako Vucic krene da cisti ostace Srbija bez pola doktora.
E, tu se ne slažem s Vama. Naime, ko može tu „prepametnu- sivu masu“ da uništi osim sama sebe. To je žabokrečina i baruština, gerijatrija, ćutolozi i korisnici radničkih para i znoj neimara. Sami uništavaju sebe a tako i SRBIJU!
Kakvo prezime takav i doktorat !
Znači,muljaroši i falsifikatori!
treba da odgovaraju oni koji su lazne diplome potpisali koliko para su za to dobili i oduzeti im profesorske diplome.
Vreme ce sve razotkriti, stidece se pokolenja.
Vec se stide
Pa svuda su pokupovali Dr. diplome. Pisu nekakve kvazi doktorate , njih 10 zajedno i onda to objavljuju kao nekakve naucne radove
Па нису ови пиштољашки фалултети основани од кад је СНС на власти, оснивачи и најбољи ђаци су црвени и жути
Krrivi su Vučić i Tužni Toma za mnogo šta šta u Srbiji ali za malo šta će odgovarati. I to je tuga naroda u Srbiji.
Polako narode, sve će doći na svoje, budite sigurni ……………………………!!!???
Pa molim vas diploma je nebitna važno je znanje – citat sa vrha
Pa pogledaj tu dzibersku njuskicu! Kad bi ga samo neko obukao kako treba!!!