Економија

Вучић јуче прича да нема поскупљења струје а данас већ размишља о поскупљењу?!

КОПАОНИК – Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да је у односу на претходну годину, када је реч о јавним финансијама, постигнут напредак, али да је највећа бољка с којом Србија мора да се суочи – недостатак предузетничког духа и инцијативе, као и недостатак домаћих инвестиција.

Подсетивши да је у мандату актуелне владе донето неколико модерних закона у складу са европском праксом, попут закона о раду, пензијама, стечају, планирању и изградњи, Вучић је истакао и да је „упркос противљењу доброг дела друштва“ Влада успела да објасни да је то пут напред, за развијенију и модернију Србију.

Нагласивши да су план и мере фискалне консолидације донети без утицаја са стране, Вучић је констатовао да у Србији веома дуго влада принцип размишљања „о наредна три или месец дана“, али не о томе шта ће се радити за три или више година.

„Неретко смо се подсмевали онима који су у другим земљама имали петогодишње и десетогодишње планове, јер је нама било важно како ћемо да преживимо тај дан, како да политички опстанемо, како до следећих избора…“, рекао је Вучић.

Истичући да економсија ситуација „јесте лоша, али не онолико тешка колико су сви предвиђали“, Вучић је указао на чињеницу да је остварена уштеда када је реч о капиталним издацима, нагласивши да је то лоше.

„На капиталне издатке смо у овој години потрошили свега 540 милиона, и то не мења драматично стање нашег дефицита, већ показује да смо неспремни, да немамо идеје и пројекте и да, када имамо новца, не знамо шта с њим да радимо“, рекао је Вучић.

ПДВ И АКЦИЗЕ НА СТРУЈУ
ПРЕМИЈЕР је изјавио да повећање ПДВ-а у Србији не долази у обзир, а о могућности увођења акциза на електричну енергију, додао је тек ће се размишљати.
– Повећање пореза на додату вредност (ПДВ) предвиђено је у договору са ММФ-ом као крајња мера, али та могућност у оваквим околностима не постоји – рекао је премијер новинарима.
– Да су нам цифре такве да у прва два месеца бележимо минус од 35 или 40 милијарди динара, онда би обавеза Владе Србије била да о томе мисли. Он је подсетио да је Србија у прва два месеца ове године забележила суфицит од 1,895 милијарди динара, а претходно је предвиђено да се у том периоду оствари дефицит од 27 милијарди. У договору са Међународним монетарним фондом, до краја првог квартала предвиђен је дефицит од 55 милијарди динара, рекао је Вучић и додао да не очекује минус већи од 25-27 милијарди у прва три месеца. О акцизама на струју разговараће се, додао је премијер, тек кад се реши проблем Железарем нагласивши да Србија има убедљиво најјефтинију струју у Европи, те да су цене до 30 одсто ниже.

Према његовим речима „стегли смо каиш и притегли државну касу“, међутим додао је да не треба штедети на капиталним издацима.

„То јесу минималне уштеде, али то показује да нити имамо грађевинске фирме које могу да спроведу пројекте, нити да спроводимо пројекте, нити да држава има идеју“, рекао је Вучић.

Капитална улагања и улагања у инфраструктуру су једини начин и зато полажемо наду у пругу Београд – Будимпешта, Београд на води…, све што би могло да допринесе нашем позитивном расту БДП-а у овој години, истакао је премијер.

Како је објаснио управо из тих разлога је инсистирано на прављењу „јединице за испоруку“ (деливерy унит).

„За нас је важно да помажемо и пружамо подршку министарствима, да не бисмо сви живели од 15. до 25., од плате до пензије, колико ће нам изаћи из буџета, а да не знамо шта да радимо са новцем“, рекао је он.

Премијер Србије објаснио је да и када би сада успела приватизација ПКБ-а, Телекома, Аеродрома Никола Тесла и све остале, не бисмо знали на шта да потрошимо добијени новац „јер немамо пројекте“. „Зато оволико журимо са великим пројектима како бисмо могли да генреишемо развоја. Да није та два-три пројекта на којима радимо, ми других пројеката немамо и то је огроман проблем Србије о којем причамо деценијама и никако га не решавамо“, рекао је Вучић.

Осим што ће држава морати да улаже у капиталне инвестиције, највећа бољка Србије је „не само недовољно новца и учешће банкарског сектора у финансирању“, већ и недостатак идеја и предузетничког духа у Србији.

„У међувремену смо изгубли предузетнички дух, имамо интелигентну нацију и људе, али нам се сав бизнис ослања на државу, а приватна иницијатива је малтене нестала“, констатовао је Вучић и позвао привреднике да помогну држави да се то промени.

Како је рекао, прошле године је Србија, поред свих тешкоћа са елементарним непогодама, имала милијарду и 300 милиона спољних инвестиција, али и назначио да је лоше то што нема домаћих инвестиција. Према његовим речима то је изазов с којим се Србија суочава.

Он је најавио долазак потпредседника швајцарске владе који ће покушати да пренесе искуство о дуалном систему образовања, односно о томе да ученици и студенти из клупа изађу спремни за тржиште рада.

„Ако из школа будемо на време слали да науче посао, имаћемо образовану и мотивисану радну снагу“, рекао је премијер додавши да ће у том смислу такође бити потребна помоћ домаћих привредника.

Вучић је поручио да ће Влада наставити и бирати тежи пут, али и тиме направити од Србије нормалну и пристојну земљу, здраву економију, и до 2016. променити трајекторију јавног дуга.

„Можемо ово да успемо пре краја мандата владе, да нека нова влада сачека потпуно другачију и уређенију Србију, али ће нам уместо кукања и плакања бити потребно да се гласно поставимо пред све и недвосмислено саопштимо ово мора да се уради“, рекао је Вучић.

Вучић јуче прича да нема поскупљења струје а данас већ размишља о поскупљењу?!

Да, то ће да боли, али лек против рака није ни андол ни аспири, закључио је премијер.

Он је, иначе, на почетку излагања најавио говор на 25 страна,али приметивши да то вероватно нико неће моћи да слуша, поручио да ће бити краћи.
Данас је на Копаонику почео 22. Бизнис форум на коме ће се у три дана окупити више од 600 учесника -политичара, бизнисмена, банкара, дипломата, као и најеминентнијих домаћих економских експерта.

Поздрављајући госте и учеснике Форума на коктелу добродошлице који је синоћ припредила МК Група, председник Савеза економиста Србије (СЕС) Александар Влаховић је истакао је да је у историји Бизнис форума на Копаоника овогодишњи скуп рекордан по броју учешника.

„Према томе, и по томе смо постали прави „српски Давос“, истакао је Влаховић, алудирајући на Светски економски форум који се одржава сваке године у познатом зимском центру у Швајцарској.
Овогодишњи форум носи назив „Србија 2015-30: Нова визија индустријализације привреде и модернизације друштва. Како невидљиве могућности претворити у видљиве ефекте“.

Вучић јуче прича да нема поскупљења струје а данас већ размишља о поскупљењу?!

Организатори Копаоник бизнис форума 2015. потврдили су и учешће гувернерке НБС Јоргованке Табаковић, министара Душана Вујовића, Кори Удовички, Ивана Тасовца, Александра Антића и Снежане Богосављевић Бошковић, неколико државних секретара и помоћника министара, као и градоначелника Београда Синише Малог.

Потврђено је, такође, и учешће великог броја амбасадора и страних преставника, као и представника Делегације ЕУ у Србији, директора Европске банке за обнову и развој, Светске банке и представника ММФ-а, као и других међународних финансијских институција.

За медијско праћење Копаоник бизнис форума акредитовано је више од 100 домаћих и страних новинара.

Организатори Копаоник бизнис форума 2015 су Савез економиста Србије и Удружење корпоративних директора Србије.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Луд човек,готова робија.Он је болестан психопата,треба га сместити у лудару,а предходно да врати све што је пшокрао,заједно са својом камарилом.Ђубре издајничко,неће дуго.ГОТОВ ЈЕ!

  2. Akcizu na električnu anergiju od 15% si potpisao (+ Jorgovanka, +Vujović) na Memorandumu sa MMF-om od februara o.g. Šta, sad ćeš kao da se premišljaš?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!