Премијер Србије Александар Вучић потврдио је да ће плате у јавном сектору и пензије бити повећане, као и да ће повећања бити највећа у просвети и здравству, али да се Међународни монетарни фонд (ММФ) противи повећању плата за МУП и војску.
– Знам шта је моја идеја, за колико да се у ком сектору и коме повећа. Видећемо шта ће ММФ да каже. Знам само да су они против повећања за МУП и војску. То је оно што знам сигурно, али не могу да кажем да у потпуности то виђење делим, рекао је Вучић након отварања трафо станице у Миријеву одговарајући на питање колико ће бити повећане плате и пензије.
– У сваком случају биће и повећања, полако, све зависи од нас, навео је Вучић.
Поновио је да ће повећање највише осетити запослени у просвети и здравству, да ће просветни радници добити и једнократну помоћ, али и да ће плате бити повећане онима којима нису ни биле смањене, а то је 19 одсто запослених у јавном сектору.
– Тиме показујемо да су наши приоритети просвета, здравство и социјални сектор и ту нећемо жалити новац, али ћемо то да радимо тако да не угрозимо функцинисање нашег буџета, рекао је Вучић.
Укупно, како је навео, плате, рачунајући и приватни сектор у ком су значајно веће него прошле године, ове су године више него 2014, а 2016. ће бити још боље, закључио је Вучић.
Пленарним састанком у Народној банци Србије у понедељак су почели званични разговори представника Србије са мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ) о најновијум фискалним, монетарним и платно-билансним кретањима у земљи, као и реализацији преузетих обавеза.
У разговорима учествују гувернер НБС-а Јоргованка Табаковић, која представља Србију у ММФ-у, министар финансија Душан Вујовић и министар привреде Србије Жељко Сертић са сарадницима, саопштено је из НБС.
Мисија ММФ-а, коју предводи шеф мисије Џејмс Роуф, борави у Београду од 29. октобра до 10. новембра ради трећег разматрања резултата у спровођењу стендбај аранжмана који је 23. фебруара ове године одобрен Србији из предострожности.
Током посете ММФ-а биће сагледана најновија фискална, монетарна и платно-билансна кретања у земљи, као и реализација обавеза за треће тромесечје ове године на основу којих се прати напредак у постизању циљева договореног економског програма.
У разговорима представника Србије и ММФ-а биће размотрено и спровођење економске политике у наредном периоду, припрема макроекономског и фискалног оквира до краја ове и током следећих година, с посебном пажњом на припреми буџета Србије за наредну годину.
Срна, Танјуг