Закључком од 9. новембра 2016. године Влада Србије одлучила је да поменути објекат уступи на коришћење без накнаде „ради обављања делатности промоције пројекта Београд на води“, као и „у друге сврхе потребне за пословање друштва“.
У документу који је БИРН добио од Дирекције за имовину Републике Србије на основу Закона о приступу информацијама од јавног значаја, нема образложења одлуке по којој се више од 6.000 квадрата јавне својине даје без накнаде једном приватном предузећу, у којем Република Србија нема управљачка права, јер је оно у већинском власништву фирме из Уједињених арапских емирата „Еагле Хилс“ преко предузећа „Белграде Wатерфронт Цапитал Инвестмент ЛЛЦ”.
Наводи се да Република Србија као оснивач поменутог предузећа учествује у добити које „Београд на води” доо буде остварио пословањем зграде Београдске задруге, у складу са уделом које има у наведеном привредном друштву (32 одсто).
Даље, Дирекција за имовину Републике Србије, која газдује зградом Геозавода, потписала је 23. новембра 2016. године Уговор о давању на коришћење непокретности, са предузећем „Београд на води“ доо.
Потписивањем Уговора о давању на коришћење непокретности склопљеног 23.11.2016. престао је да важи претходни Уговор о давању у закуп који је склопљен 11.09.2014. Претходним Уговором о закупу, Дирекција за имовину је предузећу „Београд на води“ предала 6.288 квадратних метара зграде Београдске задруге на бесплатно коришћење током прве две године закупа.
Након те две године, како је писало у том уговору, закупац би био обавезан да плаћа закупнину коју је требало утврдити у складу са важећом одлуком града Београда (609, 10 динара по квадрату месечно).
У Уговору о давању на коришћење непокретности који су потписали директори Дирекције за имовину и „Београда на води“, Јован Воркапић и Никола Недељковић, уговорне стране позивају се, између осталог, на Уговор о заједничком улагању у пројекат „Београд на води из априла 2015, као и на Споразум о сарадњи Влада Србије и УАЕ из марта 2013. године као „кровним документима“.
За разлику од претходног уговра којим је било забрањено давање објекта у подзакуп, чланом 12 новог уговора, предузећу „Београду на води“ дозвољено је да закључује уговоре о закупу дела непокретности и уговоре о давању државине/права на заузимање непокретности у сврхе промовисања пословања тог предузећа и пројекта Београд на води.
Подсетимо да је претходним двогодишњим Уговором о закупу који је био склопљен 11.9.2014, “Београду на води” било забрањено давање у закуп зграде Београдске задруге (јер давање у подзакуп непокретности забрањује и члан 34 Закона о јавној својини), али да је упркос томе, у том објекту отворен луксузни ресторан “Салон 1905” који је у власништву “трећих лица.”
Како су постојале индиције да је тиме Уговор о закупу био прекршен, БИРН је Дирекцији за имовину поставио низ питања у вези са спровођењем надзора и контроле управљања имовином која јој је поверена у старање, али Дирекција о отварању ресторана није знала ништа и није покренула поступак контроле.
Такође, Уговором су ближе прецизирани услови коришћења зграде Геозавода, у који спадају и они који се односе на евентуални раскид уговора. Између осталог, у члану 13. пише да Република Србија не може раскинути Уговор пре истека назначеног периода трајања тог Уговора, док „Београд на води“ може да раскине Уговор по свом нахођењу и у било ком тренутку.
@Delaevgenija
Mislite sam sebi daje, i ne prestaje!?
Овај ради шта хоће, за њега не важи ниједан закон, чак ни устав !