Један од оснивача Демократске странке (ДС) и председник општине Владимирци од 2004. до 2008. Јанко Ђурић изјавио је да су припадници групе Вељка Беливука и сада покојног Александра Станковића – Салета Мутавог долазили у ту општину да би спречили формирање нове власти, у којој није била Српска напредна странка (СНС). Премијерка Србије Ана Брнабић каже да не зна ништа о томе, али да је сигурна да то није тачно.
Ђурић је за нови број недељника НИН испричао о дешавањима у тој општини после избора 2016, наводећи да је тада већину одборника добила коалиција око СНС-а, јер су се првенствено напредњацима прелили гласови опозиционих странака и група грађана испод цензуса, али су је два одборника напустила тако да је опозиција имала већину.
Седницу Скупштине општине на којој је требало да буде формирана нова владајућа структура у Владимирцима, напустили су одборници окупљени око СНС, рекао је Ђурић, али су опозиционе странке које су имале довољно одборника за скупштинску већину „момци с фантомкама и дугим цевима“ спречили да уђу у скупштинску зграду.
„Kада смо истог дана након те седнице кренули у зграду општине да преузмемо власт, чекали су нас набилдовани момци са фантомкама на глави и дугим цевима на раменима. На свим улазима и прозорима у згради општине стајала су по двојица. Рекли смо да смо одборници и да смо нова власт и да желимо да уђемо у зграду и извршимо примопредају. Нису хтели да разговарају и говорили су само: ‘Удаљите се што пре од зграде’“, рекао је Ђурић.
Kако је рекао, заказана је нова седница Скупштине општине, али су просторије биле закључане па су намеравали да је одрже испред зграде да „грађани виде ко има већину и шта је истина“ јер су напредњаци „ширили неистините приче да немају већину“.
„Међутим, руководство СНС-а довело је на тај скуп скоро све раднике локалног Дома здравља и Kомуналног предузећа Извор, као и око 50 својих присталица. Ођедном се појавио и пун аутобус у пратњи полиције из кога је изашло око 15 људи обучених у кловновска одела, док су други из тог аутобуса били нама непозната лица. Сви су почели да се деру. Ти у кловновским оделима су се понашали као дрогирани, урлали су, пили су из лименки пића и покушали су да се бију. На срећу било је више разумних људи које су напредњаци довели на митинг из Владимироваца па није дошло до туче“, испричао је Ђурић.
Он је рекао да је крајем 2016. сазнао да су у „том аутобусу и међу кловновима били вође навијача Партизана из групе Станковић – Беливук“.
„То смо чули од једног полицајца, мог ученика, који је радио у Београду. Испричао ми је да је срео на пумпи свог колегу који је те навијаче спроводио до Владимираца. Пошто је знао да је он из Владимираца, рекао му је: ‘Правите гужве и морам да идем код вас. Правите ми посао, јер морам да водим вође навијача Партизана“.
Према речима Ђурића, „нису Александар Станковић и Беливук били у Владимирцима, али како је рекао овај полицајац, били су њихови људи“.
„Сама чињеница да их полиција доводи, а да локална није смела да их легитимише и да уопште не реагује иако смо их обавестили, говори довољно. По нашим сазнањима они са фантомкама и оружјем такође су били та иста екипа Станковића – Беливука из Јањичара, како су се тада звали“, рекао је Ђурић.
Он је навео и да зна да се после избора 2016. у најмање 20 општина слично дешавало као у Владимирцима.
Показане фотографије кловнова
Ђурић је изнете наводе поновио и на конференцији за новинаре, на којој су представници Демократске странке (ДС) показали десетак фотогафија на којима се међу окупљенима виде млађе особе обучене као кловнови – са дречавим перикама, црвеним носевима и бојом по лицу – наводећи да су то припадници групе Вељка Беливука доведени у Владиморовце 2016. са задатком да насилно спрече формирање опозиционе власти.
„Они сад причају како немају везе са њима, да не знају ко су те особе, немају појама, а тако су прекрајали вољу грађана и тако владали Србијом“, рекао је Ђурић, испред зграде у којој је седиште Тужилаштва за организовани криминал.
Миливојевић: Због чега се деловање Беливукове групе испитује само од 2019?
Члан главног одбора Демократске странке Срђан Миливојевић упитао је Специјално тужилаштво за организовани криминал због чега се деловање групе Вељка Беливука испитује само од 2019. године, када постоје докази да су у криминалним активностима учествовали и пре тога, а да су као клан настали 2012.
Он је на конференцији за новинаре питао да ли је клан Беливука учествовао у изборном насиљу у различитим местима у Србији.
Миливојевић је показао фотографију претученог човека и рекао да је то Милан Гавриловић, кандидат за председника општине у Мионици, и да та фотографија представља слику изборних услова Александра Вучића.
Он је упутио питање и бившој државној секретарки у Министарству унутрашњих послова Дијани Хркаловић да ли је у децембру 2018. отишла у Лучане да би на изборни дан пружила логистичку подршку „криминалцима који су демонстрирали незапамћено насиље“.
Миливојевић је питао и да ли је клан Беливука учествовао у незаконитом рушењу у Савамали и због чега тужилаштво то не истражује.
„Нећемо дозволити да се спрега Српске напредне странке и организованих криминалних група заборави и да они, прикривајући то новим аферама, натерају грађане Србије да ову аферу забораве. Стално ћемо подсећати да је у овој земљи направљена спрега криминала и врха режима, што је једна од дефиниција мафије“, казао је Миливојевић.
Брнабић: Не знам ништа о томе, али сигурна сам да није тачно
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је не зна ништа о наводима да су припадници групе Вељка Беливука коришћени да спрече формирање власти у општини Владимирци 2016. године, али је додала да је сигурна да то није тачно.
„Ја претпостављам да је то та владавина права и да ће НИН судити“, казала је Брнабић новинарима на отварању нове ковид болнице у Новом Саду.
Она је оценила је некоректно да новинари постављају питање на основу „непроверене информације, као да је тачно“.
Аутор: НИН, Бета, ФоНет