Јагодина – Грађани Јагодине ове јесени се у великом броју окрећу традиционалном начину грејања, на дрва и угаљ, јер процењују да је то јефтиније него грејање на струју, даљинско или на гас.
Готово у сваком дворишту изван строгог центра града видљиве су гомиле угља и дрва, свуда где за ову врсту енергената има услова да послуже за грејање.
Продавци дрва, на први хладан дан ове јесени, задовољно су трљали дланове, јер су, зависно од врсте, све продали по цени од 35 до 40 евра за кубик.
Како је рекао продавац на једном јагодинском стоваришту угља, потражња за угљем је велика и тренутно „потрошачима дугују око 25 шлепера”.
Осим на тоне, нуде угаљ и на џакове. На џакове се продаје „ресавица орах” а џак је 860 динара.
„Ресавица” готово и да неме угља за широку потрошњу, што су имали запленили су судски извршитељи и продали у бесцење, изјавио је в. д. генералног директора Стеван Џелатовић.
Шумско газдинство „Јужни кучај” из Деспотовца такође има веома мале количине дрва за широку потрошњу, углавном за сеоске школе, због уговора са фабрикама у Лапову, Бољевци и Петровцу на Млави.
Услуге градске топлане ове године ће користити 5.600 корисника, 545 мање него лане који су, због високе цене, на властити захтев искључени.
Они који су остали, у овој грејној сезони „могу очекивати квалитетније грејање”, каже директорка топлане Надежда Марковић Пурић. „Привели смо крају ремонт у главној топлани и то је оно што је најбитније. Урадили смо ремонт подстаница, којих је 49, и комплетно су реконструисане, што је гаранција да ћемо имати квалитетно и добро грејање”, рекла је Марковић Пурић.
Извршена је и реконструкција топловода за бивши Образовни центар и Основну школу „Милан Мијалковић”, која је веома битна јер је прошлих година на тој локацији било десетак и више пробоја током зиме, додала је. „Не очекујемо повећање цене грејања, која сада износи 96,62 динара по квадратном метру за физичка лица”, рекла је Марковић Пурић.
Са топловодне мреже у Јагодини, на лични захтев, прошле године је искључено 545 корисника. „Ове године је било мање захтева за искључење него лане, али се и даље подносе”, истакла је она.
Топлана у Јагодини загрева станове, школе, социјалне установе, административни центар града… површину од 3.717.369 квм.
Гас у домовима има око 5.000 домаћинстава и користе га за грејање преко пећи или гасних котлова, кажу у Радној јединици Дистрибуција гаса.
Грађани Јагодине и Поморавског округа тврде да је гас, и поред појефтињења, и даље најскупљи енергент и да се зато, годишње, са мреже „скине” око 350 домаћинства. Грађани који се греју на гас кажу да се „догревају струјом, али и дрвима где могу”.
Гасом се преко властитих котларница греју и Општа болница и Дом здравља, Факултет педагошких наука, Дом ученика средњих школа и студената…
Гасоводна мрежа Јагодине од чак 400 километара је једна је од најдужих у градовима у Поморавском округу и овом делу Србије, а гас је стигао и у бројна села.
У Електродистрибуцији Јагодине, која уз Јагодину покрива и Свилајнац и Рековац, Ћуприју, Деспотовац и Параћин, истичу да је „систем добро припремљен” и да не очекују проблеме у испоруци струје, „осим ако не буде неких екстремних непогода”, преноси Танјуг.
Танјуг,Политика.рс
Фото Драган Јевремовић