Интервју

“Вучић не прашта незгодна питања”

Гордана Игрић, регионална директорка Балканске мреже за истраживачко новинарство (БИРН) чији је текст о испумпавању воде из копа Тамнава заоштрио односе премијера Србије и Брисела, у интервјуу за “Вести” најављује могућност истраживања фирми које су доскора биле у власништву Вучићевог кума Николе Петровића, актуелног генералног директора Електромреже Србије.

– Можда ћемо следећи текст посветити истраживању шта се са тим фирмама догађало од 2012, када је Петровић, преузимајући функцију директора ЕМС, предао власништво другој особи, како су пословале и које су послове добијале – каже Игрићева.

Да нисте поменули Петровића у тексту о Тамнави, да ли би премијер онако бесно реаговао оптужујући БИРН да су “лажови које плаћа ЕУ”?

– Питали смо разне људе. Једни су рекли да је то због Петровића, други да је то Вучићево надигравање са ЕУ, да их оптужи како хоће да га сруше и да смо ми ту само искоришћени да би он ојачао своје позиције у преговорима са Косовом. Трећа верзија, којој сам највише склона, је да је овај напад само део процеса у коме ће се и они малобројни гласови различитости искључивати из јавног простора. Нема “Утиска недеље”, Б92 је постала таблоидна телевизија. Ту је “Информер” као таблоидни гласноговорник ових напада и ТВ Пинк. Преко напада на БИРН поручено је шта ће се десити ако постављате незгодна питања – премијер ће вас дискредитовати и прогласити издајницима.

Да ли сте изненађени писањем “Политике” која вам спочитава залагање за директну погодбу уместо за тендер?

– Нисам се изненадила. Политика је кућа у којој се уредништво често идентификовало са национално-патриотским интересима, боље речено са интересима власти. Али да је злоупотребљена читава та афера са Светском банком, сигурно јесте.

Не проверавамо слике са венчања

У тексту БИРН-а Петровић се помиње прилично непрецизно, не наводи се да је он премијеров кум чију моћ неки пореде са Бебом Поповићем у време Ђинђића?

– Није непрецизно. У фирми Хидро-тан коју је “Јужна Бачка” ангажовала за део посла, Петровић је до 2012. био директор. Иначе, ми не коментаришемо да ли је неко некоме рођак или кум. Дегутантно је проверавати слике са венчања. Али, у овом граду се заиста чује и увелико упире прстом и био би кукавичлук да се не каже да је Никола Петровић значајна фигура у животу премијера и да је био врло озбиљан приватни бизнисмен, а да сада има значајан утицај везан за електричну енергију.

Исправка

У чланку објављеном на веб сајту “Вести онлине” од 29. 01. 2015. године, аутора Ј. Арсеновић, под називом “Вучић не прашта незгодна питања”, наведено је: да је “у фирми ‘Хидро-тан’, Никола Петровић, актуелни директор Електромреже Србије, до 2012. године био директор ове фирме”.
Предметни наводи су у целости нетачни, јер ја, Никола Петровић, актуелни директор Електромреже Србије, никада нисам био власник, сувласник, директор, члан органа управљања, запослени, нити на било који други начин статусно или лично повезан са фирмом “Хидро-тан”.

Објасните ту злоупотребу? Светска банка, која је дала кредит за Тамнаву, тврди да је све у складу са законом?
– То је гомила замењених теза. Ми се нисмо бавили Светском банком, мада ћемо се сада бавити њиховом улогом на локалном и регионалном нивоу. Питамо се како су могли да пропусте да посао добије конзорцијум српске фирме Јужна Бачка и румунске Неш које се нису бавиле испумпавањем великих вода, што је био један од услова тендера. Холандска компанија Ван Хек са великим искуством у тим пословима је одбијена, а онда ту исту компанију победници на тендеру ангажују као партнера или подизвођача!?

Како се БИРН финансира?

– Ми учествујемо на конкурсима код одређених фондова и влада које помажу разне пројекте, од хуманитарних до пројеката истраживачког новинарства. ЕУ нам је значајан донатор, али имамо и већих, попут Шведске или Норвешке, држава које нису важиле за непријатеље Србије. Овде је и даље присутна логика која је ишла уз радикале, а сада се добрим делом и уз напредњаке да је све што долази споља опасно, да су то страни плаћеници који раде на рушењу режима.

Премијер вас је оптужио да вам је жао што је посао добила домаћа а не страна фирма?
– Та цела теза да је БИРН навијао за Ван Хек је апсурдна. Наш новинар је доживео непријатност када је њиховом директору покушао да постави питање, а нисмо добили ни објашњење зашто се Ван Хек уговором обавезао да неће давати изјаве за српске медије. Овде је много више играча увезано, очигледно не само домаћих.

Ј. Арсеновић – Вести
фото: Фонет/З. М.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!