Београд — Одлука да ли ће прелевмани за млеко у Србији бити укинути још није донета и о томе ће се тек разговарати, каже саветник премијера за аграр Драган Гламочић.
„Прелевмани су на снази до краја јуна месеца. Да ли ће бити укинути о томе ће се разговарати“, рекао је Гламочић.
Додао је да се Србија нада да ће престати криза у односима ЕУ и Русије, која је утицала и на произвођаче млека у Србији.
„Ми се надамо да ће сукоб на тој релацији престати, и да неће бити потребе за прелевманима или за повлачењем неких других мера. Наравно да ће се Србија одговорно понашати и ускладити своје мере са политиком ЕУ“, казао је он.
Србија је у 2015. увела заштитне мере за увоз млека, сира, путера и свињетине, а једна од њих су и прелевмани за млеко. Европска комисија је у Извештају о напретку Србије за ту годину оценила да образложење власти није било довољно утемељено, док су представници Делегације ЕУ у Србији тада рекли да је потребно да се те мере што пре укину.
Трајање прелевмана крајем децембра је продужено за шест месеци, до краја јуна, а у Министарству пољопривреде Србије ЕурАктиву је речено да ће јавност бити обавештена „уколико се у међувремену буде доносила другачија одлука“.
Како подсећају у Министарству, разлози за увођење и продужење заштитних мера су поремећаји на домаћем тржишту настали због поремећаја токова трговине пољопривредним производима услед ембарга Русије на увоз из ЕУ и укидања квота за млеко у ЕУ у 2015.
Криза у пољопривреди услед ембарга Русије и укидања квота велики је проблем и у ЕУ, план хитне помоћи донет прошле године није дао жељене резултате, а Европска комисија је данас током састанка министара пољопривреде земаља чланица најавила да је спремна да одобри привремено ограничење производње млека и повећање робних резерви млека у праху и сира, пренео је АФП.
Бета
lopov