Србија

Вучић позива Американце да „заврше посао“ на западном Балкану

Премијер Александар Вучић поручио је у ауторском тексту за „Вашингтон тајмс“, насловљеном „Ка јачању српско–америчког партнерства“, да Вашингтон и Београд не смеју да дозволе да европске интеграције Западног Балкана посустану.

Вучић је поручио да Србија и Западни Балкан поново заслужују политичку пажњу Вашингтона и подршку да убрзају европске интеграције, реше отворене билатералне спорове који стоје на путу европских интеграција, привуку стране инвестиције и реше актуелну избегличку кризу.

„САД не могу оставити Западни Балкан као ’недовршен посао‘, већ морају крунисати вишедеценијске напоре региона обновљеним просперитетом, реинтеграцијом и европским интеграцијама“, навео је Вучић.

Упркос недавним успесима у реинтеграцији Западног Балкана, махом кроз Берлински процес и самите Западног Балкана, још много тога мора да буде урађено, подвукао је Вучић.

Премијер је навео да смо свесни да се површна и погрешна слика Балкана као „буре барута Европе“ неће променити сама од себе и подвукао је да је Србија инвестирала много политичке енергије у помирење на Балкану.

Он је навео да су демократске власти у Србији одлучне да реше све неизмирене разлике, чак и једнострано проглашену независност Косова, на европски начин — кроз дијалог.

Вучић је подсетио да је у јулу био домаћин трочланом Председништву БиХ у Београду на састанку са којег је послата порука мира и помирења, иако је пре тога био каменован у Сребреници док је одавао пошту бошњачким жртвама у Поточарима.

„Као светионик политике помирења у региону, односи Србије и Албаније су ушли у нову еру зближавања након прве билатералне посете која је уследила после 70 година“, навео је Вучић.

Вучић је додао и да је предложио заједнички дан сећања на све жртве конфликата деведесетих година на територији бивше Југославије, који би могао бити симболичан корак у превазилажењу трагедија и обликовању европске будућности за нове генерације на Западном Балкану, као и отварање регионалне канцеларије за младе на Западном Балкану.

Вучић је у тексту навео да је кроз историју Србија била одан пријатељ САД и да су се две земље бориле у оба светска рата раме уз раме.

Од 2000. године, Београд и Вашингтон су, навео је, заједнички отклањали узроке и последице „аномалија“ до којих је дошло у билатералним односима после НАТО интервенције 1999. године, али и градили нове односе засноване на обостраном поверењу и заједничким интересима, борећи се против организованог криминала, трговине дрогом и тероризма и градећи стабилност и просперитет на Западном Балкану.

Вучић је подсетио да је Србија 2006. године приступила НАТО програму Партнерство за мир, као и да је у јануару потписан индивидуални партнерски акциони план са НАТО–ом.

Додао је и да око 300 чланова Војске Србије учествује у различитим мисијама Уједињених нација на Медитерану, на Блиском истоку и у Африци, а од 2011. године и у мисијама ЕУ.

„Србија данас игра значајну улогу у ублажавању хуманитарне кризе без преседана због прилива избеглица које се балканском рутом крећу ка Европској унији“, навео је Вучић.

Вучић је подсетио и да је Влада Србије увела сет структурних реформи које су дале прве резултате, будући да је јавна потрошња смањена за 2,2 одсто, незапосленост за 2,4 процента, а фискални дефицит за значајних 45,5 одсто годишње.

Како је рекао, циљ амбициозног плана реформи јавног сектора је развој професионалне управе која ће моћи да се ухвати у коштац са реформама и да реши нормативне изазове европских интеграција.

Вучић је истакао да су у претходних 15 година Београд и Вашингтон направили солидну основу за изградњу узајамно корисних односа за 21. век.

И док се, навео је Вучић, Београд и Вашингтон фокусирају на стварање јачих билатералних веза, стремећи истим вредностима и интересима, све је више америчких компанија, као и њихових европских партнера, које долазе у Србију.

Спутник

фото: Sputnik/ MARKO ÐOKOVIC

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Kod nas postoji jedna poslovica koja glasi, „PLJUJEŠ BUDALU A ON MISLI DA PADA KIŠA“ ! Problem je samo kada narod “ izabere“ budalu da ga predstavlja, naravno uz svesrdnu pomoć Foreign office-a i ostalih nalogodavaca.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!