Идеја ових избора је пре свега учвршћење проевропског курса, те прекомпоновање владајуће коалиције, оцењују аналитичари за Тањуг.
Питања која је премијер недавно поставио као стратегијска, а прво је – куда даље и шта ћемо у наредном периоду, према аналитичару Милану Николићу треба разумети пре свега као учвршећење проевропског курса, односно да премијер жели у новој владајућег коалицији оне који су много јасније опредељени проевропски и који мање “кокетирају” са Русијом.
“Да се задржи чврст курс, који је сасвим исправан, а то је да ми идемо ка ЕУ, а са Русијом – најпријатељскије”, то је идеја, наводи Николић и оцењује да премијер жели нову коалицију, где би тај проевропски дух и оријентација били много јачи.
Он је истакао да Србија не треба да уводи санкције према Русији, које и иначе, како је рекао, штете Русији и Европи, а користе једино Сједињеним Државама.
“Ту је Европа направила глупост и ми немамо никакву потребу, ни разлог да је пратимо у глупостима. Можемо да је пратимо у свему добром што ради, а у глупостима не морамо”, рекао је Николић.
Он додаје да Русија никад није имала ништа против да Србија уђе у ЕУ, али јесте против уласка у НАТО, али је премијер јасно и одричито рекао да остајемо војно неутрални.
“То је добар одговор и нема потребе за страх неких русофила да ћемо колико сутра ускочити у НАТО. То је, у крајњу руку, на тако дугом штапу, да се не мора размишљати о томе”, рекао је Николић.
Социолог Владимир Вулетић сматра да је основна идеја ванредних избора да се власт оснажи како би постигла циљеве које је актуелни премијер Александар Вучић поставио:
”То су, пре свега, циљеви везани за нормализацију живота у Србији, за приступање Европској унији у периоду који је зацртан, а то је негде 2020. и добијање подршке за нужне реформе које је, у том смислу, потребно реализовати. То је, чини ми се, основна идеја – удахнути нову енергију за кораке које је потребно финализовати”, рекао је Тањугу Вулетић.
Када је реч о саставу нове влада, он сматра да ће нова влада бити састављена тако да на неки начин одражава најшири могући заједнички именитељ оних снага које имају исте циљеве који су постављени, и да постоји што мање отпора тим циљевима и мерама које нису тако популарне.
Сада, сматра, постоји слагање на речима, међутим оног тренутка када дође до реализације тих циљева види се да постоји, заправо, много различитих интереса.
Проблем је када мора да се размишља конкретно о томе да ли и колико људи мора наћи простор за свој живот и рад негде другде, а не у државном сектору, на који начин и у којој мери је потребно подстаћи приватну иницијативу, да ли ће и колико људи морати да на тај начин решава своје проблеме, истиче Вулетић.
Према његовим речима, ту су проблеми и ту долази до несугласица, а слична ствар је и када је реч о спољно политичким питањима.
”Оно што је поново јасно је да Србија бира пут у основи пут војне неутралности, али који не значи неутралност у смислу изолације, већ активну политику, сарадњу пре свега са земљама ЕУ и великим силама, али и неокретање леђа Русији”, рекао је Вулетић.
Кад је реч о томе каква би могла бити нова владајућа коалиција, Николић не искључује могућност да СНС замени неке своје садашње партнере.
Према његовим речима, нема сумње да ће највише гласова на изборима освојити СНС, а може се десити да пређе и 50 одсто и обезбеди просту већину у парламенту.
Цензус ће, сматра Николић, прећи и СПС са партнерима, као и ДС, СДС и ЛДП, могуће ЛСВ.
Могућ је, наводи, и улазак ДСС и Двери у парламент, али ће, како каже, “бити чупаво да пређу цензус од пет одсто”.
Вулетић, пак, сматра да ће предстојећи избори бити прилика да се и у редовима саме владајуће странке направи јединство, јер, каже, и ту постоје “различити шумови”.
Б92