Србија

Вучић са касапином Тачијем позива Русију да прихвати његову велеиздају и предају КиМ НАТО пакту

ПРЕДСЕДНИЦИ Србије и Косова – Александар Вучић и Хашим Тачи – вечерас су на Европском форуму у Алпбаху позвали међународну заједницу да подржи евентуално решење до којег би се дошло у преговорима о нормализацији односа Београда и Приштине.

Вучић је на панелу “Нове перспективе проширења ЕУ” апеловао на међународну заједницу да дозволи Србима и Албанцима да сами реше косовско питање и изразио незадовољство због жеље других земаља да утичу на садржај евентуалног споразума Београда и Приштине, док је Тачи подршку затражио пошто, како је рекао, решење које би проистекло из дијалога никог неће угрожавати.

На панелу на којем су, између осталих, учествовали и европски комесар за проширење Јоханес Хан и председници Словеније и Аустрије Борут Пахор и Александер ван дер Белен, Тачи је рекао да ниједна земља не треба да се противи споразуму Србије и Косова, ни ако би он подразумевао корекцију граница.

“Сада је време за обавезујући правни споразум Косова и Србије, имамо одшкринут прозор који треба да искористимо. То није лако урадити, веома је тешко. Потребна нам је подршка свих који желе да виде Западни Балкан у ЕУ”, рекао је косовски председник пре обраћања Вучића.

Тачи је рекао да је с Вучићем разматрао “сваку могућу опцију” за решење косовског питања, укључујући корекцију граница и додао да она у потенцијалном споразуму не би ишла дуж етничких линија.

“Уверавамо да споразум у том сценарију неће ићи дуж етничких линија. Косово ће остати мултиетничка заједница с највишим стандардима мањинских права, а исто важи за Србију”, казао је Тачи.

Вучић је оценио да се евентуални договор Београда и Приштине тиче само Срба и Албанаца и додао да о дијалогу Београда и Приштине “сви више брину од Срба и Албанаца”.

“Сада покушавамо да направимо нешто што је од изузетног значаја за нашу будућност, нешто што је веома важно и за Албанце. Ми морамо да живимо заједно, ми смо два најбројнија народа на Балкану. Ако ми не можемо да решимо – ко ће. Чујем гласове из Лондона као да су они више заинтересовани за нашу будућност од нас самих”, казао је српски председник.

Оценио је да би евентуални споразум о решењу косовског питања био “невероватно достигнуће”, али је додао да је “скептичан” да ће он бити постигнут.

Тачи је навео да је за Западни Балкан “велико достигнуће” то што је дијалог ушао у коначну фазу ка споразуму о нормализацији и помирењу и оценио да “нико не треба да се плаши мировног споразума Србије и Косова”, јер би “узајамно признање” Косова и Србије имало позитиван утицај на цео регион.

“Ми нисмо проблематични момци, ми желимо да постигнемо споразум”, додао је председник Косова.

Вучић је рекао да због настојања да реши питање Косова има много противника у Србији, међу којима је велики број црквених великодостојника, да га опозиција оптужује да је издајник, а да га у иностранству многи представљају као заговорника такозване “велике Србије”.

“А ја само желим мир и стабилност у региону, и сада када смо почели да причамо о суштинским стварима, питате нас шта ви то радите. Зашто вас се то тиче, радимо нешто за нашу будућност”, рекао је Вучић.

Указујући на тежину косовског проблема, он је упитао и шта су границе Србије, а шта Косова.

“Ми сматрамо Косово делом Србије, а они га сматрају независном државом. Пола земаља света каже да је Косово независно, а пола, међу којима је пет чланица ЕУ, да је оно део Србије. Како ћемо то да решимо”, навео је Вучић.

Европски комесар Јоханес Хан указао је на важност чињенице да су Вучић и Тачи привржени решавању проблема и оценио да је од изузетног значаја да они сами дођу до решења.

“Било је значајно видети да постоји снажна приврженост да решите проблем, а не да чекате притисак споља. Наметање решења споља никад није одрживо решење и то се може видети у другим деловима света. Изузетно је важно да сами нађете решење”, рекао је Хан.

Хан је додао да свако решење мора да води стабилности у региону и да је то “оно што међународна заједница жели”.

Председник Аустрије Ван дер Белен је навео да Србима и Албанцима треба дозволити да се договоре и додао да промена граница дуж етничке линије није одрживо решење, већ да може да да резултате само краткорочно.

Ван дер Белен је навео да ЕУ неће бити потпуна без интеграције Западног Балкана и да се сада пружа јединствена прилика да се то оствари.

Словеначки председник Пахор је рекао да је сада повољан тренутак за Западни Балкан, пошто је ЕУ после дужег периода питање проширења поново ставила међу приоритете.

Вучић и Тачи ће се 7. септембра састати у Бриселу са високом представницом Федериком Могерини у оквиру дијалога о нормализацији односа.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!