Председник Србије Александар Вучић споменуо је данас увођење упада у стан без налога суда, иницијативу власти која је под притиском јавности до сада два пута избачена из нацрта Закона о полицији.
“Сви ви којима се свиђа монструм – да нам објасните што вам се свиђа монструм. Свако лице које каже да је у гађању спас, и да (у њему) има нешто релаксирајуће, ајд’ ти лепо у затвор. И у томе ћемо да тражимо подршку судија и тужилаца, а не да се мучимо да добијемо налог да претресемо стан убице. Таман да не пронађемо нигде ништа (док дочекамо налог)… Пошто, знате, није у складу са европским стандардима. (Ако није по европским стандардима) сад ће да буде“, казао је председник на данашњој конференцији за медије поводом масовног убиства у Младеновцу.
Подсећамо, одредба у упаду у стан без налога суда се последњи пут спомињала у спорном нацрту Закона о полицији, који је управо на иницијативу председника Вучића повучен у децембру 2022. године.
Исто се догодило и годину дана раније, након бурних критика организација које се баве безбедношћу и људским правима.
„Спорни нацрт закона даје већа овлашћења за која делује да су усмерена директно против грађана који изражавају незадовољство и протест стањем у друштву“, оценио је у децембру прошле године Бојан Елек из Београдског центра за безбедносну политику на заједничкој конференцији организација цивилног друштва.
Највише критика било је упућено управо предложеним изменама члана 92 Закона о унутрашњим пословима, по коме овлашћено службено лице може и без наредбе суда да уђе у туђи стан и друге просторије.
Према тумачењу стручњака, овај члан представља претерано задирање у права грађана.
Према тадашњој оцени Бојана Елека за ББЦ Србија, улазак у стан без налога суда је потенцијално неуставан, јер је према највишем правном акту Србије „стан неповредив“.
Са друге стране, представници МУП-а су на представљању нацрта закона истакли да су бројне одредбе погрешно протумачене.
„Полицијски службеник је и до сада по Закону о кривичном поступку имао право да уђе у туђи стан и претресе га без присуства сведока. Нацртом је прецизирано да је један од основа за упад и основана сумња да се припрема неко кривично дело, јер је такав основ недостајао полицији да реагује, нарочито кад је реч о насиљу у породици“, рекла је заменица секретара МУП-а Милица Бонџић.