Нећу дозволити да европске интеграције Србије буду угрожене због Косова – рекао је јавно на састанку Владе Александар Вучић, први потпредседник и лидер СНС, открива за „Блиц“ извор који је присуствовао седници.
Овом Вучићевом ставу се нико није успротивио. Међутим, српски премијер Ивица Дачић се већ неколико пута изјаснио за поделу Косова, што је став о коме Европска унија неће ни да разговара.
Председник Србије Томислав Николић изнео је трећи став: да Албанцима треба понудити „суштинску аутономију“. То је пак став који је одбачен још у време владе Војислава Коштунице 2006. године, много пре проглашења и признања косовске независности.
Странка Млађана Динкића једном је већ изашла из Владе и срушила је због тврдог става око Косова и застоја у европским интеграцијама и залаже се за реалан приступ.
Ова три тако различита става сукобиће се у петак, када је заказан састанак државног врха на коме ће се расправљати о платформи за политичке преговоре са Косовом.
У Влади јуче званично нико није хтео да коментарише став Томислава Николића да са Албанцима треба преговарати о степену аутономије у оквиру Србије. Незванично, поједини министри који нису из СНС рекли су „Блицу“ да би таква платформа за преговоре могла да значи одбацивање европских интеграција Србије.
– Влада у том случају не би опстала – рекао је један члан Владе, захтевајући анонимност зато што званично није познато каква ће платформа бити предложена.
– Тешко да било ко осим нас самих може да прихвати да се разговори о решењу за Косово воде на тему „суштинске аутономије“ – прокоментарисао је други члан Владе.
У медијима су се, након изјаве Николића о томе да он став о јужној српској покрајини неће променити чак ни по цену да нас ЕУ држи на одстојању и наредних сто година, појавиле незваничне информације да ће државни врх Албанцима понудити моделе Јужни Тирол и Епен у Белгији. Ови модели су до сада помињани као варијанте за аутономију Срба на северу Косова, а не за КиМ.
Невен Цветићанин, посланик СДПС у Скупштини Србије, признаје да је ово веома тврд став, али за „Блиц“ каже да то не значи да ће то бити коначна понуда српске стране.
– Право је председника да кандидује једну идеју. У дипломатској пракси је уобичајено да се крене са тврдим ставом, а да се онда у реалном дијалогу покуша доћи до компромиса. То је један тврд корак, али не треба га узимати као коначан – каже Цветићанин, који долази из странке која је одлучно опредељена за европске интеграције Србије.
Борислав Стефановић, посланик Демократске странке у Скупштини Србије и бивши преговарач са Приштином, сматра да са ставовима какве износи председник Николић „владајућа коалиција иде ка напуштању европског курса“.
– У власти постоји трихотомија и несагласност три политике према Косову. Једну представља Николић, другу Дачић, а трећу Динкић. ДС у Скупштини неће моћи да подржи план који је ван времена – каже Стефановић за „Блиц“.
Он оцењује да ће, уколико српска платформа за преговоре са Косовом буде нуђење аутономије КиМ у оквиру Србије, то бити показатељ „политике аутизма и враћања у 2006. годину“.
– Албанци су већ једном одбили предлог Коштунице, не видим зашто би га сада прихватили – закључује Стефановић.
[quote]
Која два модела се предлажу
Модел две Немачке: Две државе су сарађивале у свим сегментима осим што нису формално признале једна другу. ЕУ и САД као платформу за решавање питања односа Србије и Косова предлажу модел две Немачке.
Јужни Тирол и Епен у Белгији: Суштинска аутономија за мањине којима се даје широки круг права – локални органи власти, образовање, културна аутономија… Званичници ЕУ и САД до сада су прихватали да се о тим моделима размишља као о решењу за Србе северно од Ибра, мада званично и даље инсистирају на примени Ахтисаријевог плана.
[/quote]
Блиц