Економија

Вучић Србију вратио у “срећне деведесете” јер поново цвета шверц горива

Цене горива у Србији и даље падају. За претходних 15 дана, као последица појефтињења бензина и дизела на међународном тржишту, просечна малопродајна цена литра бензина спуштена је за око три динара, па сада кошта 123,67 динара, а дизела за око динар, па се точи за 125,45 динара.

Србија и даље има готово најскупљи дизел у региону, 1,022 евроценти. Скупљи је само у Албанији – 1,111 евроценти. Да је просечна цена бензина од 1,007 евроценти у Србији ове недеље нижа од просека у Црној Гори, Хрватској, Словенији, Албанији и Грчкој, што раније није било, показује најновија анализа Удружења нафтних компанија Србије.Вучић Србију вратио у "срећне деведесете" јер поново цвета шверц горива

Наша земља је у средини регионалне листе и када је реч о просечној цени ауто-гаса од 0,548 евроценти или 67,28 динара.

Томислав Мићовић, секретар овог удружења, каже, да због чињенице да је гориво код комшија још јефтиније, потрошачи из пограничних делова Србије и даље масовно купују дизел преко границе.

– Просечна малопродајна цена овог горива у Македонији нижа је за око 44 динара, а у пограничним местима македонски трговци ту разлику још повећавају. У БиХ је цена дизела нижа за око 35 до 40 динара за литар – каже Мићовић.

Драстична разлика у цени дизела последица је велике разлике у државним захватањима, што је још израженије у овим околностима, кад је процентуална заступљеност акцизе, ПДВ-а и накнаде за обавезне резерве у Србији већа од 60 одсто. Тако на сваком литру бензина држава зарађује 75,71 динар, дизела 77,51, а ауто-гаса 35,21 динар – објашњава Мићовић.

Због свега овога, каже он, опада потрошња горива у западној и јужној Србији. Буџет бележи далеко мање приходе, јер компаније и остали власници бензинских пумпи већ месецима једва одржавају своје објекте у раду због константног пада промета.

Поново је, додаје, покренуто црно тржиште, и то у местима која су удаљена и по 100 километара од границе, што би свакако требало зауставити пре периода интензивне потрошње дизела током пролећних пољопривредних радова.

– Разлика у цени је превелика и то је јак мотив и за купце и за шверцере – закључује Мићовић.

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!