Хоће ли Грчка признати Косово и хоће ли у званичну посету Србији следећег месеца доћи грчки премијер Алексис Ципрас, два су питања која се протеклих недеља намећу српској јавности, а да се одговор ни за једно од њих са сигурношћу још не зна.
Ципраса критикују и Вучићу наклоњени медији
Један од оптимистичнијих у погледу ових дилема јесте шеф српске дипломатије Ивица Дачић. Он тврди да “нема назнака нити најава промене става Грчке према независности Косова”, те да му је грчки премијер потврдио да ће Србију посетити на јесен.
– Требало би у октобру да отпутујем у званичну посету Грчкој, као министар спољних послова. Ципрас је требало раније да дође, али због проблема у земљи, најавио је да ће доћи касније – изјавио је Дачић, одговарајући на питања новинара у Министарству спољних послова.
Дачић:Нема погоршања односа
Дачић каже да медијске спекулације о погоршању односа Србије и Грчке немају везе са политичком реалношћу.
– Нема тензија у нашим односима. Наши билатерални односи нису важни само због наших политичких односа, већ и због ситуације у региону и њиховог става према Косову – рекао је Дачић, истичући да Београд жели најбоље односе са Грчком.
Позивајући се на неименоване изворе у Атини, београдски лист “Данас”, међутим, објавио је да грчки премијер неће доћи јер у Сиризи сматрају да “Александар Вучић води пубертетску политику”. На другој страни, Вучић користи сваку прилику да направи разлику између своје и политике свог, како уме да каже, “пријатеља Ципраса”.
– Вучић је марионета Ангеле Меркел и диктатура је природно окружење за мере које Србија спроводи. Ципрас, барем онај из предизборних обећања, симболизује борбу против свега тога – коментарише интернационални секретар Демократске странке Владимир Тодорић.
Метафоричко питање “зашто се не воле Ципрас и Вучић” намеће се и пошто је просечан читалац српске штампе данима уназад био бомбардован спекулацијама како ће Грчка ускоро признати Косово, јер је на то приморава највећи кредитор Немачка, што је у домаћој јавности изазвало осуде и коментаре у стилу: “Издаше нас и браћа Грци”.
За саговорника “Вести” то је лицемерна политика, јер се јавност покушава уверити како српска влада спроводи добре реформске потезе, за разлику од Грчке и њеног премијера који политику штедње и смањења плата не види као решење велике дужничке и економске кризе.
Премијер слуша Ангелу: Владимир Тодорић
– Ако је истина да Немачка условљава Грчку и признањем Косова, мени је занимљиво то што се наши медији више обрушавају на Грчку, а не на оног који је уцењује – примећује Тодорић.
Поменута нелогичност упућује на то да су поједини српски медији преко критика Ципраса и злосутне најаве признања Косова, настојали да одбране политику “стезања каиша” Владе Србије чији је први потез било смањење плата и пензија.
Да Вучићу није свеједно што Ципрас и даље ужива велику популарност у Србији, и поред великих уступака које је грчки премијер учинио кредиторима у односу на предизборна обећања, говоре и његова учестала самопоређења са Ципрасом.
– Мој пријатељ Ципрас можда то не воли да чује и можда се понекад и нервира и због мене, али ја ћу то рећи јасно и гласно: Ако хоћете да пребродите економску кризу ових размера, онда нема лаганог и угодног пута, већ само тешког и доследног. Уверени смо да је само тако могућ стварни и трајни успех – изјавио је недавно српски премијер.
Алексис то неће урадити
Милош Стојковић, сарадник на Аристотеловом универзитету у Солуну, тврди за београдску штампу да му је пре неколико дана његов пријатељ Ципрас лично потврдио да Грчка неће признати Косово.
– Дословце сам га питао: “Алексисе, брате и пријатељу, знаш да сам са Косова, да ли ћете признати Косово?”, а он ми је одговорио да се то неће догодити – тврди Стојковић.
Грчка је једна од пет чланица ЕУ која није признала сецесију јужне српске покрајине.
И Грке окрећу против Срба
Аналитичар Ђорђе Вукадиновић примећује да има доста страних фактора којима пријатељство Србије и Грчке смета.
– И по Грчкој се шири прича да ће Србија да призна Македонију под њеним уставним именом Република Македонија, што такође има за циљ да подстакне антисрпско расположење у Грчкој – примећује Вукадиновић.
Ј. Арсеновић – Вести