Компанија Аир Сербиа одбила је захтјев за објаву уговора позивајући се на одредбе Закона о заштити пословне тајне.
Нетранспарентно пословање државе са страним инвеститорима главне су сметње у борби против корупције, упозоравају из организације Транспарентност Србија.
Уговор о стратешком партнерству компанија ЈАТ и Етихад, којим је формирана нова авиокомпанија Аир Сербиа проглашен је пословном тајном. То је само један од примјера, извјештава репортерка Ал Јазеере Јелена Милутиновић.
„О новој српској авиокомпанији причало се целе године. Чули су се детаљи о великим плановима, проширењу флоте, естетским решењима, али шта пише у уговору о партнерству бившег ЈАТ-а и емиратске компаније Етихад, пословна је тајна“, јавља Милутиновић.
То је био одговор Аир Сербије организацији Транспарентност која је тражила увид у потписане документе.
„Информације о томе шта се дешава са нечим што је било имовина де факто свих грађана Србије и обавезе неке које је преузела наша држава, ни у ком случају не би смеле да буду тајна, макар за нас који смо финансирали то предузеће свих ових година“, каже Немања Ненадић из Транспарентност Србија.
Тешко до докумената
Компанија Аир Сербиа одбила је захтјев за објаву уговора позивајући се на одредбе Закона о заштити пословне тајне и Закона о слободном приступу информацијама. Наводе да би објављивање докумената угрозило међудржавне споразуме. Ипак, повјереник за информације од јавног значаја сматра да то у овом случају не може бити разлог.
„Сама идеја о томе да би комерцијално руководство неког страног предузећа могло да ограничава права српске јавности мимо утврђеног нашим законима је неприхватљиво. Дакле, мој начелни став је да такви правни послови треба да буду доступни“, говори Родољуб Шабић, повјереник за информације од јавног значаја.
И док су папири Аир Сербије за јавност тајна, Транспарентност Србија указује и на то да је некада тешко доћи и до докумената који званично нису тајни.
Иако је министар рударства и просторног планирања Милан Бачевић више пута пред новинарима држао у руци Студију изводљивости о исплативности и оправданости градње канала који би повезао Дунав, Мораву и Вардар, садржина студије до данас је јавности остала непозната.
На питање зашто, објашњења су различита.
„Зато што је министар на путу, а документ је код њега. Сад замислите ситуацију где неки документ који је важан за државу, који се односи на неку инвестицију од неколико милијарди евра, а помињале су се и веће цифре, постоји само у примерку који је код министра“, каже Немања Ненадић.
У другом писму, које је послано и Ал Јазеери, Министарство природних ресурса даје ново образложење.
Недостатак информација
„Студију изводљивости за градњу канала Дунав-Морава-Вардар још нису разматрали чланови Владе. Стога, стављање овог документа на увид јавности, у овом тренутку, било би преурањено“, пише у саопћењу.
Недостатак информација о инвестиционим одлукама Владе, за Транспарентност Србије главна је препрека борби против корупције.
Наведени случајеви, кажу, само су посљедњи документи у низу оних у које јавност у Србији не може да завири.
Извор: Ал Јазеера
Komisi Poklonio DJIP Vucicu
Pa nije mu to dedovina? Od koga krije? Smarad
Романија:/коментар/
12. јануар 2014. at 18:29
Да Русија се спрема за трећи свијетски рат и то није ништа ново.
Трећи свијетски рат ће почети када Турска нападне Грчку.
Трећи дан по сукобу када Турци буду ушли у Атину Русија се укључује у сукоб.
Ракетама ће побити сву Турску војску,1/3 Турака ће одмах изгинути,1/3 ће из страха прећи на Православље и 1/3 ће побјећи према пустињама тражећи спасење.
папа Римски после таквог потеза Русије пројављује свеопшти напад западних сила на Русију како ће он казати против шизматика.
То ће му бити највећа грешка јер после одговора Русије од Рима неће остати ништа!
Србија у том рату неће учествовати јер ће Господ у наредном времену очистити Србију од безбожника и јеретика.
Оно Срба што преостане скупиће се у манастиру Бошњане када се буде крунисао Српски цар Андреј Немањић.
Ovu sizoidnu tipcinu Vucica moramo zaustaviti u rasprodaji Srbije.