После скоро годину дана паузе, држава ће инвеститорима поново почети да даје подстицаје. Они ће за једно отворено радно место добијати и до 7.000 евра.
Пракса по којој држава практично плаћа инвеститору да уложи новац у Србији, коју је својевремено увео Млађан Динкић и која је трпела велике критике јавности, поново је актуелна.
Владу у доношењу нове уредбе о подстицајима за директне инвестиције нису омели ни поразни подаци из 2013. године, који показују да су од десет компанија које су добиле највише новца чак четири исту годину завршиле у минусу.
Према новој уредби, државна помоћ биће доступна фирмама које улажу у производњу, услуге које могу бити предмет међународне трговине и стратешке пројекте.
Оно што ову уредбу чини другачијом од претходних јесте то што ће инвеститор моћи да бира врсту подстицаја – да добије новац по отвореном радном месту или по величини инвестиције.
Некада је држава по радном месту плаћала и по 10.000 евра, а сада ће то бити највише 7.000 евра, и то за девастирана подручја с минималним улагањима од 250.000 евра. Привредници који покрећу производњу, рецимо, у околини Београда, Новог Сада или Ниша могу да рачунају на 3.000 евра по запосленом.
За инвестицију у Љигу или Ивањици, који су у категорији слабо развијених подручја, фирма може да добије максимум 6.000 евра по радном месту. Модел је такав да што је развијеније подручје у које се улаже, то су износи који се воде као минимална улагања већи, а подстицаји по радном месту мањи.
Друга опција је финансијска помоћ државе на основу величине инвестиције.
Од државе и до 25 милиона динара
Ипак, инвеститори који запосле више од 200 радника могу да добију и додатни подстицај.
Тако неко ко покреће производњу вредну 50 милиона евра од државе може да добије 25 милиона, а ако запосли више од 200 радника, та средства се увећавају за још 10 одсто двогодишњих трошкова за бруто плате.
Онај ко запосли више од 500 радника добиће додатни подстицај од 15 одсто, а за више од 1.000 радника 20 одсто трошкова за плате.
У односу на претходне уредбе, сада су пооштрени критеријуми за добијање помоћи, али и контрола.
Предузеће које жели да добије државну финансијску ињекцију мора да гарантује да ће новозапосленима исплаћивати плату која је 20 одсто већа од минималца. Услов је да послују најмање три године и да у трајању инвестиционог пројекта повећавају број радника. Контролу врши Министарство привреде.
„Блиц“ пише да из Министарства привреде нису добили одговор на питање да ли је направљена анализа досадашњих ефеката подстицаја.
Блиц
LOPOVI, LAŽOVI NA OKUP
LOPOVI, LAŽOVI NA OKUP
OPET BAGRA NA OKUPU
OPET BAGRA NA OKUPU
Hahahaha…
Hahahaha…
https://youtu.be/eYZcamy5qBk
jutros sa sluso malog iz lisabona prodajemo i vincanski otpad za smece
sta ce biti posle kad vise nema sta da se proda
Власт се за то брине као и за лањски снег они су се обезбедили.Рачуни у швајцарским банкама,……………
Posto je ocigledno, da nemate ekonomski plan nego tumarate ko muva u tegli, isto se tako i pitate, vec vam svetske bitange, namecu ono sto njima odgovara, sklonite se i dajte nam sto znamo, priliku da oslobodimo i napravimo raj od Srbije.
Zvalja.. AVAV
gluperde jadan narod sto ih trpi
PA ON IMA PRAKSU U RASTURANJU DOBRIH FIRMI I RASPRODAJU DAJ STA DAS
Где су народне девизе из кипарских банака.Уаааа лопови.
🙁
HOCE LI VRATITI I KOFER S PARAMA STO JE PRONASAO!!
SMRADOVI MRS
LOPOVI SE SLAZU I KAD SUPROTNO MISLE .
ОВДЕ ЈЕ СВАКИ КОМЕНТАР НЕ ПОТРЕБАН
ON NEKA VRATI POKRADENE PARE A TI SE UBIJ LAZOVCINO , LOPOVE , IZDAJNICE I ZASTITNICE ZUTE MAFIJE
MAJMUNI…PRODAJTE SVOJA JAJCA….
ma prodajte sve,nemoramo da imamo nista nase;najlakse je prodati pa kad oni zajasu ne silaze