Најновију у мору афера које запљускују Србију открио је портал Крик који је оптужио београдског градоначелника Синишу Малог да је тајно пазарио за пет милиона евра 24 луксузна апартмана у бугарском летовалишту Свети Никола.
Мали је то одмах демантовао тврдећи да има само један апартман на Црном мору и да је „ужаснут бесмисленом кампањом“ против њега. Крик му је узвратио документима истичући да Мали није демантовао ниједан навод нити дао објашњење о куповини остала 23 стана.
– Градоначелник каже да је радио као консултант у приватној фирми и саветник при куповини, као и да је послове обављао пре ступања на јавну функцију, али документација показује да је активно учествовао у купопродаји и потписивао уговоре, 2012. и 2013. када је био саветник Александра Вучића – кажу у Крику.
Појашњавају да је Мали један стан купио на своје име, а остале као заступник две офшор компаније са Девичанских Острва. Купио је од компаније Аклади иза које је његов пословни партнер Срђан Дабић, који је пре 12 година заступао Лукоил у приватизацији Беопетрола коју је надгледао управо Мали и коју је Савет за борбу против корупције означио као непоштену.
Документација Крика показује и да се градоначелник након одласка из Агенције за приватизацију запослио у Беопетролу.
У документацији се види и да је Мали уписан као директор компанија Бригам холдинг енд фајненс инк. и Итам инвест енд фајненс корп. и да је као представник тих предузећа купио бугарске фирме Ерул 11 и Ерма 11 које су у власништву имале по седам апартмана. На уговорима из јула и августа 2012. је потпис Малог, а 2013. је купио још девет и продао четири, као и да је последњи стан продао у мају ове године.
Мило, Дачић и банана
Стеван Дојчиновић, уредник Мреже за истаживање криминала и корупције Крик, део је тима који недавно у Норвешкој добио награду за истраживачко новинарство и то за серијал о везама премијера Црне Горе са припадницима балканских криминалних група. Српску јавност Крик је ускомешао почетком септембра снимцима заједничког ручка Ивице Дачића, тада министра полиције са једним од вођа нарко-клана Родољубом Радуловићем званим Миша Банана.
Брзу реакцију министра полиције Небојше Стефановића да нема ништа против да полиција истражи новинарске наводе, Златко Минић из Транспарентности Србија сматра непотребном, јер, како објашњава, члан Владе и не треба да буде препрека истрази.
– Министар не треба ништа да налаже или спречава, то треба да се ради без њега – појашњава Минић за „Вести“.
Он истиче да случај Мали захтева потпуно појашњење, односно да ли је у време док је обављао јавну функцију, био и у приватном послу.
– Државни органи би све требало да провере, јер јавност очекује објашњење инсинуација о приватном капиталу и купопродајних односа, Агенција за борбу против корупције да види шта он поседује – објашњава Минић.
Поштење под упитником
– У Бугарској имам један стан, поштено зарађен, плаћен преко рачуна и на време пријављен Агенцији за борбу против корупције када сам ступио на место саветника првог потпредседника Владе у јануару 2013. – навео је Синиша Мали који се и прошле године нашао у сред афере, када се у јавности појавила информација да је преписао чак 33 одсто или текста свог доктората.
Д. Декић – Вести
Nacisto unisti srpsku ekonomiju dovlaceci belosvetske mangupe i finasirajuci ih od nasih porez bez nasih znanja