При кабинету председника Владе Србије Александра Вучића у току је формирање новог управљачког тима по моделу који је својевремено успоставио бивши британски премијер Тони Блер, а реч је о такозваном „деливери јуниту”. У питању је ангажовање групе стручњака чији је задатак, у најкраћем, да обезбеди остваривање одређених циљева које је влада одредила као приоритетне. У кабинету премијера Вучића још не говоре о детаљима нове организације, али према незваничним информацијама „Политике”, ова јединица ће се састојати од четири тима задужена за инфраструктуру, пољопривреду, реструктурисање јавних предузећа и реформу државне управе. На челу тима за реструктурирање предузећа, како сазнајемо, требало би да буде Срђан Купрешанин.
Радом свих ових тимова ће, опет, координисати једна особа која ће бити „на вези” са премијером Вучићем.
Потпредседница Владе Србије Кори Удовички је пре неколико дана на Бизнис форуму на Копаонику објаснила да је влада ангажовала ову агенцију да би научила како да што пре постиже резултате. Како је рекла, Блер је развио методологију којом је био у стању да оствари видљиве резултате.
„Није то само био пи-ар, напротив”, рекла је она Танјугу одговарајући на питање зашто је влада ангажовала Блера с обзиром на негативан публицитет који има у српској јавности.
Термин „деливери јунит” је у политичким смислу промовисао бивши британски премијер, али значење тог термина у управљању није никаква новост, каже Срђан Јанићијевић, оснивач Мокрогорске школе менаџмента, за „Политику”.
„У теорији и пракси управљања у компанијама имате различите врсте акционих тимова, радних група, извршних одбора, ’task force’, штабова и слично. То је облик извршног организовања. Само је термин Блеров”, истиче Јанићијевић.
Како додаје, охрабрује чињеница да наши политичари желе да уче и усвајају управљачку праксу. Плаши, међутим, чињеница да то искуство нису стекли пре него што им је поверена тако велика одговорност.
Иван Бендер, сувласник агенције „Рaскин и Хaнт”, која је учествовала у изборној кампањи напредњака, прилично је упућен у начин функционисања Блеровог модела и има поверења у тај концепт, који је, према његовим речима, постигао озбиљне помаке и резултате свуда где је примењен. У разговору за „Политику” он најпре наглашава српски превод за „деливери јунит” – јединица за испуњавање циљева.
„То су области које су најважније за реформе у нашој земљи. Основни приоритети за успешне реформе су: инфраструктура, инвестиције, државна управа, реформа јавних предузећа, стране инвестиције, пољопривреда и енергетика. И ти циљеви су јасно означени од стране премијера”, истиче Бендер.
Примећујући да људи стално говоре о јединици за испуњавање циљева као неком чуду, он додаје да при том заборављају да такве јединице постоје у многим другим државама. У Малезији се, рецимо, та јединица налази у кабинету премијера. Јединица истог таквог типа постоји и у америчкој држави Мериленд од 2008. године. Зна се за Велику Британију, а постоји и у Индонезији, Чилеу и Турској.
„Тони Блер је то патентирао. После његовог повлачења нови премијер Гордон Браун је задржао тај модел, па чак и конзервативна влада Дејвида Камерона, само под другим називом”, каже Бендер.
Објашњавајући овај модел, он наводи да је реч о јединици састављеној од искусних професионалаца који су „блиско увезани” и чији је задатак да остваре резултат у најкраћем року. Не може да говори о томе како ће то конкретно изгледати у српској варијанти, колико ће људи бити ангажовано и како ће бити организовани, али каже да је кључно то да сама јединица треба да ради партнерски са свим министарствима и да убрза процесе који су важни и за државу и за реформе.
„Она је мала и биће састављена од професионалаца. Та одељења и министарства раде заједно и апсолутно знају како да успешно и на најбржи могући начин постигну резултате, да менаџерски руководе пројектима и да у сваком тренутку имају врло добре и прецизне податке. То је међуресорско одељење. Немојте заборавити да то може да се зове и саветник премијера, јер по нашем закону, премијер има право да формира овакву једну јединицу, која ће да му помоћи у спровођењу реформи”, објашњава Бендер.
На питање ко ће плаћати ову јединицу (спекулисало се да трошкове ангажмана Блерове агенције сносе Уједињени Арапски Емирати), Бендер подсећа да је премијер рекао да ће неки стручњаци бити ангажовани волонтерски. Немамо ми, како додаје, неисцрпан извор стручњака за овако животно важне области. А сигуран је да ће они који буду у јединици бити професионалци који ће знати да остваре конкретне и опипљиве резултате јер нема скривања иза бирократије.
Чланови јединице одговорни премијеру
Резултат јединице за испуњавање циљева ће се мерити на основу тога да ли су зацртани циљеви остварени. Ако се не остваре, онда ће судбина појединих чланова јединице бити у рукама премијера, који носи и највећи терет. Ово је нов модел у коме ће се јасно и прецизно знати ко је одговоран за резултате, где постоје проблеми и како да се они што пре реше, каже Иван Бендер.
„Ово је врло важан моменат. Ми смо мала земља и ако велике земље са снажним економијама примењују овај модел и добијају резултате, зашто код нас постоји лоша навика да се одмах нападне нешто ново? Интересантно је да нико не говори о добрим примерима оваквог начина рада који доноси резултате. А овај модел у одређеном облику примењује и Светска банка, а и водећи светски универзитети имају га у својим образовним програмима”, истиче Бендер.
FALE „KAMILE“-PRATECI M…….0!
Engleski placenik Vucic kako da im ne lize dupe kad su ga oni i doveli na vlast..
Mene je stid da izgovorim ime tog zlocinca a Vucic ga uzima za ucitelja valjda NATO ima jos osiromasenog uranijuma da nam Vucic podeli umesto penzija
Sta bi vlada bez B L E R A,vec bi pukli,ovako ce jos da nas dave,pitam dokle.
Hoce li predvodnici „deliveri junut“ biti i naoruzani, posto ce delovati po siledziskoj praksi Toni Blera?
Auuu,,…, šta nam ovi rade, što bi rekao jedan moj pejatelj “ ovo nije hunano “ …………………………..!!!???