ЛАЗАРЕВАЦ – У Рударском басену Колубара данас је почело испумпавање воде са копа „Тамнава – Западно поље“, а министар енергетике Александар Антић је изјавио да држава покушава на све начине да стабилизује енергетски систем, као и да нису у плану рестрикције струје.
Фирме које су на тендеру изабране да испумпавају воду са копа Таманава Запад „Енерготехника Јужна Бачка“ из Новог Сада и румунска фирма „СЦ НЕШ Проиецт Еуропа СРЛ“ почеле су јутрос да испумпавају воду из тог највећег колубарског копа у реку Колубару.
Рок за завршетак посла је 90 дана, а испумпавање воде ће финансирати Светска банка, кредитом од 15 милиона евра.
„У нашим плановима нису предвиђене рестрикције струје али позивам грађане да штеде енергију јер је стање у енергетском систему доста тешко“, истакао је Антић.
Угљенокоп „Тамнава – Западно поље“ у РБ Колубара поплављен је у мајским поплавама, од када је тај коп практично постао велико вештачко језеро изливањем реке Колубаре и од тада је обустављена производња угља на тој локацији за потребе термоелектрана „Никола Тесла“.
„Тамнава -Западно поље“ је данас вештачко језеро у којем тренутно има око 167 милиона кубика воде, а РБ Колубара је у претходном периоду сама испумпала више од 20 милиона кубика.
Извођачи треба да испумпају 80 одсто преостале количине воде.
Генерални директор „Енерготехнике Јужна Бачка“ Драгољуб Збиљић је рекао да ће посао бити завршен како је и предвиђено за 90 дана и да евентуалне кише неће моћи озбиљније да угрозе испумпавање воде.
Антић је изјавио да је јуче од Светске банке добијена последња сагласност којом је потврђено да смо испунили све услове за добијање кредита за испумпавање воде са копа Тамнава Западно поље.
Он је рекао да су ЕПС и Колубара планирали сами да финасирају тај посао и да су после добили понуду Светске банке, па су због тога морали да донесу план за заштиту животне средине, што је успорило одобравање кредита.
Потопљени коп је једна од највећих последица коју је претрпео енергетски систем Србије, оценио је Антић, додајући да је циљ да се што пре покрене производња угља на том копу.
Коп Тамнава Западно поље је пре мајских поплава производио годишње скоро 15 милиона тона угља годишње, што је отприлике половина целокупне производње угља у Рударском басену Колубара.
На питање новинара каква је ситуација са Хидроелектранама Ђердап, Антић је рекао да су најновије поплаве озбиљно пореметиле наш хидроенергетски систем али да је најважније, да Ђердап 1 није угрожен.
Према његовим речима, Ђердап 2 слабије ради, јер нису у функцији сви агрегати, који би требало да прораде у наредних неколико дана.
На питање, колико ће нам фалити струје током зиме Министар енергетике је казао, да уколико не будемо имали већих проблема са гасом због украјинске кризе, да ће нам фалити око два терават-сата електричне енергије.
Због тога, Влада Србије припрема три сценарија, први се односи на покретање производње угља на копу Тамнава Западно поље, док се други и трећи сценарио односе на увоз угља и струје током зиме.
Антић је додао, да ће највероватније бити прихваћена комбинација другог и трећег сценарија.
„Влада ће на предлог Министарства енергетике и радне групе за снабдевање енергентима до краја септембра усвојити нови сет закључака и сценарије који ће обухватити све изазове“, најавио је министар.
Антић је рекао да је Србија добила позитивне сигнале од Мађарске, која ће нам помоћи да ускладиштимо додатне количине руског гаса, и изразио уверење да ће Србији помоћи и остале земље у окружењу због мајских поплава које су нанеле штету енергетском систему.
„Због украјинске кризе, пред нама је врло осетљив период и Влада и енергетске компаније мораће да балансирају енергенте на најбољи могући начин“, казао је министар.
Директор РБ Колубара Милорад Грчић је рекао да је ово веома важан дан за то предузеће и ЕПС пошто је данас и званично почело испумпавање воде са копа Тамнава Западно поље, и да су извођачи који су одабрани на тендеру обавили све пробе и испунили услове.
Он је рекао да је Колубара са својом опремом већ испумпала 20 милиона кубика воде и смањила ниво за 2,6 метара. Извођачи радова кажу да ће наредних дана достици пун капацитет у испумпавању воде од 25 кубика у секунди. Укупно треба да испумпају 113 милиона кубика воде. Извођачи су такође обезбедили и резервне пумпе и не очекују било какве проблеме у реализацији тог посла.
Танјуг
ОТКАЗАТИ ПРОМОЦИЈУ НЕЗАВИСНОГ „К О С О В А“ У СРЕД БЕОГРАДА
Београд – Српски народни покрет Наши апелује на државне надлежне органе да забране политички пројекат фестивала „Мирдита, добар дан!“ који је
најављен у Београду.
Позивамо све српске патриотске странке, организације и Србе да 18.
септембра у 15 часова дођу у Београдску филхармонију, где ће бити
свечано отварање овог „фестивала“, и искажу свој став.
Реч је о политичком пројекту промоције независног „Косова“ под маском
„културног дешавања“, а о томе сведочи јасно чињеница што су
организатори овог фестивала политички активне невладине организације
које су биле најгласније у промоцији идеје „признавања реалности“ на
окупираним територијама, односно, прихватања политичког насиља и независности „Косова“.
Поред домаћих организација финансираних од стране западних фондација
које промовишу независно „Косово“, ту су и шиптарске организације које
финансира Хашим Тачи. Фестивал организују: Грађанске иницијативе,
Центар за практичну политику и Интегра из Приштине, уз подршку форум
ЗФД за Западни Балкан и Фонда за отворено друштво из Приштине.
Упусто за прављење, Молотовљев коктел је врста приручног оружја. У стаклену флашу се сипа бензин и зачепи крпом натопљеном у бензин тако да парче вири напоље. Крпа се запали и онда се баца као ручна бомба на објекат који треба запалити. Приликом пада стакло се разбија, бензин разлива и пали.
Такозвана косовска влада увела санкције Русији
Такозвана косовска влада увела је санкције Русији у складу са мерама које су против Москве већ предузели САД и Европска унија, саопштио је такозвани косовски министар спољних послова Енвер Хоџај