Албанија и Косово, једна земља, један народ, један заједнички сан”, поручио је албански премијер у Приштини на трећој заједничкој седници влада Косова и Албаније оцењујући да ће „уједињење Косова и Албаније бити реализовано под европском заставом”. На ову Рамину провокацију реаговао је директор канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић најоштрије осуђујући територијалне претензије албанског премијера.
„Рама и његови сарадници су поновили експанзионистичке и великоалбанске претензије, овога пута на територији наше земље, у главном граду наше јужне покрајине, вређајући цели српски народ”, рекао је Ђурић поручујући да ће „њихов сан о заједничкој држави једног народа остати само сан, не само за ову, већ и за многе будуће генерације”.
За многе на Косову је, како је навео, то ноћна мора, пошто су у име те идеје убијене хиљаде људи. Он је, такође, Рамине речи оценио као шамар јер долазе од лидера суседне државе са којом Србија жели најнормалније и најбоље могуће односе.
„Уместо да их спусте и умање, они јачају тензије у региону и наводе кола на националистичку и шовинистичку воденицу која је донела патње и српском и албанском народу”, рекао је Ђурић.
Говорећи о правима Албанаца у општинама на југу централне Србије, Прешеву, Бујановцу и Медвеђи, Рама је поновио оно што се већ дуго слуша од албанских и косовских званичника да та права морају да се поштују „колико и права мањина на Косову и Албанији”.
Албански премијер је подржао дијалог Београда и Приштине, и продубљивање сарадње свих у региону. Приштински медији су пренели да је на седници потписано седам споразума из области јавне администрације, економије, енергетике и прекограничне сарадње.
Седница је одржана у приштинској Народној библиотеци што је било повод да Марко Ђурић позове Раму. „Пошто већ држи говоре у Народној библиотеци, много је боље да узме неку од књига где сасвим сигурно може да нађе чињенице где се налази Косово и Метохија.”
Потпуно исте поруке албански премијер је слао и са претходне две заједничке седнице. За прву седницу која је одржана 11. јануара 2014. године изабран је Призрен јер је реч, како су тада казали, о „ светом месту препорода албанске нације”. За место одржавања друге седнице 23. марта прошле године изабрана је Тирана.
Политика