ДРЖАВА је омогућила субвенције из буџета за домаће и стране инвеститоре који уложе значајан новац у развој производње у Србији. У Уредби усвојеној прекјуче помоћ је предвиђена и за инвестиције у услуге које могу да буду предмет међународне трговине, као и стратешке пројекте у туризму. Субвенције ће се, као и до сада, додељивати преко Агенције за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), а висина помоћи из државне касе зависиће првенствено од вредности улагања.
Дотације ће се „мерити“ на основу оправданих трошкова улагања или трошкова бруто плата потребних за отварање нових радних места у периоду од две године. У оправдане трошкове спада и закуп пословних просторија.
Уредба предвиђа да велике компаније могу да добију подстицај до 50 одсто оправданих трошкова инвестиционог пројекта, средње до 60 одсто, а мале до 70 одсто трошкова. Ово важи за инвестиције вредне до 50 милиона евра. За износе веће од тога, субвенције ће процентуално бити мање. Тако ће они који инвестирају више од 100 милиона евра, моћи да рачунају на максимум 17 одсто од ових трошкова.
Уз све ово, без обзира на то колико је вредна инвестиција, услов је и да сам инвеститор обезбеди учешће од минимум 25 одсто оправданих трошкова свог улагања из сопствених извора или других, мимо државе.
Влада Србије предвидела је шест категорија инвеститора, односно пројеката који имају право на субвенције.
У прву спадају инвестиције у производном сектору којима се обезбеђује отварање најмање 50 нових радних места у најнеразвијенијим и девастираним општинама, уз вредност инвестиције од најмање 500.000 евра. У другој су такође производне инвестиције, али са минимум 100 новоотворених радних места у општинама у првој, другој и трећој групи развијености, вредности инвестиције од најмање милион евра.
Трећа категорија са правом на субвенције су инвестиције у сектор услуга које могу бити предмет међународне трговине (овде се најчешће мисли на ИТ индустрију), чија је минимална вредност 300.000 евра и којим се обезбеђује отварање најмање 20 нових радних места. Четврте су инвестиције у стратешке пројекте из области туризма чија је минимална вредност пет милиона евра и којима се обезбеђује отварање најмање 50 нових радних места.
Пета категорија обухвата велике инвестиционе пројекте под условом да најмање 20 одсто од вредности инвестиционог пројекта буде реализовано у току годину дана од склапања уговора. И, коначно, у шестој групи налазе се средњи инвестициони пројекти, под условом да најмање 10 одсто од вредности инвестиционог пројекта буде реализовано у току првих годину дана.
УЛАГАЊА ОД ПОСЕБНОГ ЗНАЧАЈА
УРЕДБОМ је предвиђено и улагање од посебног значаја, и ту се новац из буџета издваја по одлуци Владе. Та средства могу да се користе за финансирање улагања Србије у капитал заједничког привредног друштва, као и за доделу субвенција инвеститору, односно заједничком привредном друштву. Република Србија може у заједничко привредно друштво као улог унети новчана средства, покретну и непокретну имовину, као и друга права која су у њеној својини.
РАЧУНИЦА
ИНВЕСТИТОР који улаже више од 100 милиона евра, имаће право на субвенције по следећој „рачуници“:
1. за оправдане трошкове до 50 милиона евра – до 50% тих трошкова,
2. за део оправданих трошкова од 50 до 100 милиона евра – до 25% тих трошкова,
3. за део оправданих трошкова већи од 100 милиона евра – до 17% тих трошкова.
Новости
-Da li je iko ikad čuo za ovaj članak, ja nisam: http://www.njuz.net/dinkic-se-u-svom-kabinetu-vezao-za-radijator-i-progutao-kljuc/#ixzz32eclqaZn