Србија

Вучићев режим ни једну препоруку о борби против корупције није испунио!

Србија није на задовољавајући начин применила ниједну од 13 препорука Групе држава против корупције (ГРЕЦО) које су јој упућене још јула 2015. године, навело је, у свом извештају, антикорупцијско тело Савета Европе.

Ова „негативна оцена“ би, тумачи стручна реч, могла да угрози њене европске интеграције. То упозорење је, према речима Милана Антонијевића, директора Комитета за људска права ЈУКОМ, јасан показатељ да Србија мора драстично да мења начин на који се бори против корупције.

– Негативна оцена СЕ би могла да има озбиљне последице, пошто се ЕУ у значајној мери ослања на мишљења експертских тела и у том контексту би могла да се одрази на процес евроинтеграција – оценио је Антонијевић за „Вести“.

Комшијски рецепт
Румунија више није једна од најкорумпиранијих земаља, захваљујући тужиоцу Лаури Корвеси и Националном антикорупцијском директорату који су пред суд извели хиљаде корумпираних званичника, од локалних политичара и судија, до премијера. Посебна јединица ван оквира полиције која је спроводила све деликатне акције, показала се као успешан рецепт. На наше питање, може ли Србија да га примени, Илић каже да и нама треба независна специјализована и ефикасна служба за борбу против корупције.

Он је, упитан за мишљење због чега српска власт готово три године није применила ЕУ препоруке, одговорио да је такво понашање већ постало манир Београда.

– Стратегија ЕУ да подржи Србију и буде блага према њој може да се промени, па би власт морала хитно да мења понашање и да од првог тренутка ради на испуњењу задатака, уколико хоће у ЕУ – појаснио је он.

Србији је, између осталог, замерено што није обезбеђено довољно времена посланицима да подносе амандмане, а није испоштована ни препорука да усвајање закона према хитној процедури буде изузетак.

Ограничен је и напредак у транспарентности у активностима Скупштине Србије, а указано је и на неопходност деполитизације правосуђа.

Извештај има и светлих тачака, па смо пронашли да је Горан Илић из Државног већа тужилаца похваљен као повереник за самосталност тужилаштва.

– Не бих се толико узбудио због самог извештаја, већ због тога што када се код нас сузбија корупција, често је утисак да се води рачуна да се штиклира задатак, а не да јој се суштински супротставимо и остваримо напредак у тој борби – појашњава Илић за „Вести“.

Указује и да напретка има у оснивању институција у Србији, али да то није довољно.

– Држава мора да створи и ресурсе и да им обезбеди независност, да би могла да се бори против корупције. Све упућује на једна закључак да без тога нећете моћи да се суочите са високом корупцијом – каже Илић.

Ко погрешно чита?
Министарство правде је најавило да ће се Србија до октобра у потпуности ускладити са препорукама и истакло да су иначе „готово све препоруке у већем делу већ испуњене“ и да је то „наведно у извештају“, чији су линк ставили уз саопштење.

На то је реаговао СДСС Бориса Тадића, оптуживши их за „патолошке лажи и обмане грађана“.

– Већ из линка на енглеском језику који су поставили уз саопштење се јасно види да Србија није испунила ниједну препоруку – навео је СДСС.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!