Вучићев и Дачићев министар Александар АНТИЋ признао и да им је ново поскупљење наметнуо ММФ, али ипак изговорио: „Цена електричне енергије у Србије остаће и даље убедљиво најнижа у Европи и биће 50 одсто јефтинија него у Црној Гори, дупло јефтинија него у Хрватској и 15 одсто нижа него од БИХ“
ФАКТИ: Једино „социјалиста“ заборави да каже да су плате у њиховој Србији мање него у Црној Гори и Хрватској, да је просек зарада у најнапреднијој могућој Србији бар 150 евра испод минималне плате у Грчкој. Да помене застрашујући број незазпослених, а и формално запослене који не примају плате или примају толико да са својим породицама мање-више гладују… Само ништа Антић није заборавио. Слугама ММФ и светске олигархије – чак и кад би оне то неким чудом хтеле – није дозвољено ни да жале српски народ!
СТРУЈА ће у Србији поскупети од 1. августа за 12 одсто, најавио је данас министар рударства и енергетике Александар Антић.
Он је најавио да ово поскупљење чини новоуведена акциза на електричну енергију од 7,5 одсто и повећање цене киловата од 4,5 одсто.
Антић је навео да ће са овим поскупљењем, просечна цена струје износити 7,28 динара по киловат-часу.
Тај износ поскупљење усаглашен је са ММФ-ом, рекао је Антић на конференцији за новинаре у Влади Србије, на којој је говорио и министар финансија Душан Вујовић, који је навео да поскупљење од 12 одсто звучи много, али да то у пракси значи да ће просечан рачун за струју од 2.500 динара, грађани са овим повећањем платити још 300 динара.
Антић је најавио да ће социјално угрожени имати бесплатних од 120 до 250 киловат-часова месечно, зависно од броја чланова домаћинства.
„У буџету има више од шест милиона евра за енергетску заштиту најугрожењих купаца. Њима то не поклања ЕПС, већ Влада Србије, а у помоћ најугроженијима ће бити укључени И рачуне за даљинско грејање и за оне који се греју на гас“, указао је Антић.
Цена електричне енергије у Србије остаће и даље убедљиво најнижа у Европи и биће 50 одсто јефтинија него у Црној Гори, дупло јефтинија него у Хрватској и 15 одсто нижа него од БиХ, рекао је Антић.
Душан Вујовић
Он је нагласио да никад није добар моменат за поскупљење струје, али је повећање цене нужно да би се оне довеле на оптималан ниво, неопходан за обезбеђење стабилности електроенергетског система, нова улагања у енергетски систем земље и отварање нових радних места.
Антић је најавио да ће ово повећање донети додатан приход од 14,1 милијарди динара годишње.
„У ЕПС-у су тражили да струја поскупи и више, али морају и они да се одговорније односе према ресурсу којим управљају. Да је више отишло у цену киловата, већу корист би имао ЕПС, а овако 7,5 одсто ће одлазити у буџет и програме за бољи живот грађана“, истакао је Антић.
Одговарајући на питање новинара зашто је морало да дође до поскупљења струје, а да ЕПС истовремено запошљава 35.000 људи и да су остале привилегије за запослене, Антић је подсетио да се планира реструктурирање ЕПС-а и да та компанија неће више бити организаована „на расипнички начин, као до сада“.
Он је навео да је цена струје од 2001. године до формирања ове владе поскупела 1000 одсто, односно 10 пута.
Упитан да ли Влада планира нова повећања акциза на струју у наредном периоду, министар Вујовић је истакао да је једина могућа корекција, она која би ту акцизу снизила.
„Могли бисмо да размишљамо о евентуалном смањењу акцизе, када будемо имали стабилну фискалну ситуацију. Циљ је да имамо одрживи ниво дефицита и учешће дуга у БДП-у“, рекао је Вујовић.
Министар финансија је подсетио да су први фискални резултати у овој години изузетно добри и да би до краја године дефицит могао да буде 500 до 600 милиона евра мање од планираног.
Танјуг, Факти
фото: Дадо Ђилас
hahahahahahaha komedija smo
u austri je minimalna plata 1000e neka pocnu od evropskih plata pa ce narod lako da plati i skuplju struju i koje kakve namete za ove lopove
Treba plaćati sve te stranačke poltrone koji su se uhlebili u eps.