Синдикат новинара Србије (СИНОС) даје пуну подршку колегама из Радио Југославије – Међународног Радија Србије у настојању да сачувају своју медијску кућу и још једном позива Владу Републике Србије и премијера Александра Вучића да покрену иницијативу за измену медијских закона који садржи неуставне, дискриминаторске и недемократске одредбе.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=m5ctD457If4″]Одредба којом се локалној самоуправи ЗАБРАЊУЈЕ да буде оснивач медија супротна је члану 50 Устава Републике Србије и Уставни суд ће, једном, ипак, морати да се изјасни о иницијативи СИНОС-а и Професионалног удружења новинара Србије (ПРОУНС) поднетој Уставном суду септембра прошле године.
Закон о јавном информисању није у складу ни са међународним конвенцијама које инсистирају на транспарентном медијском власништву и плурализму. Стриктном применом Закона уводи се потпуна тајкунизација и таблоидизација медија а крајњи циљ је урушавање српског журнализма и претварање српских медија у пи-ар сервисе политичко-финансијског лобија.
Усвајањем одредбе којом се националним саветима дозвољава оснивање медија довела је у дискриминаторски положај већинско становништво, будући да ће у рубним општинама бити емитован програм на албанском, мађарском, бугарском…али не и српском језику.
“Реформски” закон легализовао је нетранспарентно власништво, дозволивши фирмама из “оф- шор” зоне да буду власници медија. Закон је, такође, омогућио и медијски монопол и обесмислио утврђивање прекомерне концентрацијекапитала.
Додатну конфузију у већ компликовану медијску сцену унеле су Владине уредбе о социјалном програму и бесплатној подели акција јер је сада јасно да ће запослени остати и без отпремнина и без акција.
СИНОС посебно указује на могућу злопотребу па и корупцију када је реч о пројектном финансирању медија. Подзаконским актима прецизирано је да чланове у комисијама које ће одлучивати и о расподели буџетских средстава можу да предлажи само Медијска коалиција (чији су функционери често власници или директори медија) и њима блиски “медијски стручњаци” док је представницима запослених који окупљају новинаре из више од 40 редакција широм Србије, та могућност ускрацена.
Иако регионални и локални медији постоје у Европи и у земљама у окружењу, власт, подстицана агресивним инсистирањем Медијске коалиције, гаси државне медије и и даље обмањује јавност да то захтева Брисел?!
Ако је Брисел тражио од српских власти да угаси Међународни радио Србије зашто не тражи од Немачке да се одрекне Deutsche welle радија, Велике Британија BBC-а, Америке VOA, Кине радија China internacional, Русије Радио Спутњика. Слично је и у Хрватској, Бугарској, Румунији, Албанији где се радио станице финансирају из државног буџета.
Девет месеци од доношења медијских закона све је више оних који схватају да су медијски закони усвојени ради гашења локалних редакција и апсолутне контроле медија.
Драгана Чабаркапа,
председница СИНОС-а
У Београду,
16. априла 2015. године
НСПМ
Ma koga vi zajebavate, mi nesmemo ni disaati ako nam ne dozvoli EU. Da li traze penzionere negde u svetu pa da krenem i ja. Omladino napustajte ovu teritoriju, Kakve emocije, kakav, entuzijazam. ovde nema zivota. treba vam ziveti, porodicu stvarati, decu radjati…krenite