Данима већ траје јагма за ковертама у којима се шаљу фискални рачуни за велику наградну игру Узми рачун и победи. То не чуди јер је фонд добитака изузетно богат: шест станова у Београду, 50 аутомобила фијат 500Л, три путовања за Њујорк за две особе, пет путовања у Париз за две особе и карте за Ролан Гарос, десет летовања у Грчкој за две особе, бела техника.
Чини се никад већи добици, али када су медији почели да се распитују о којим становима се ради и где су им локације, уследило је шокантно сазнање: најскупљи и највећи стан од преко 80 квадрата је у Београду на води, чије две прве куле се тек граде, један је у насељу Степа Степановић, а преостала четири у насељу Браћа Јерковић, згради због чијег изузетно лошег квалитета постојећи станаре се годинама суде, подносећи и десетак кривичних пријава.
Око 50 власника је тужило инвеститора и грађевинску дирекцију јер су им услед слегања зграде и подземних вода угрожени безбедност и живот.
– Случајно сам видела воду у зиду кад је била киша. Кажем супругу – је ли то вода у зиду? И он прстом пипне и сад имамо рупу у зиду коју зовемо треће око. Ми смо чак доживљавали да нам се врата станова блокирају, нисмо могли да изађемо, људи нису могли на посао. Нисмо могли да затворимо врата тоалета, мој отац је морао да долази да долази да их шмиргла – прича за Н1 станарка Валентина Панић.
Огласила се и струка, па је професор са београдског Грађевинског факултета указао на то да је зграда зидана на подземним изворима и глиновитом тлу, а да пре изградње вода дренажом није уклоњена на време. Он чак износи да је неко намерно уништавао репере за мерење неједнаких слегања, “тако да нико жив не зна колико је зграда заиста утонула”, а да се голим оком може видети да су поједине ламеле услед слегања толико нагнуте да две суседне терасе имају разлику у висини и по 20 сантиметара иако су првобитно биле у истом нивоу!
Чардак
На друштвеним мрежама не престају да се спрдају са наградном игром у којој је будућим добитницима припремљен пакет станова у згради која тоне и чије гараже пливају у води. Инспирацију су добили и карикатуристи, па тако познати стрип цртач Марко Сомборац приказује бакицу, добитницу главне премије – стана у Београду на води – којој министарска за државну управу Ана Брнабић уручује кључеве и објашњава: “Видите онај облак где је, е ту ће вам бити стан.”
Поручују да би, уколико надлежна комисија утврди да станови нису одговарајућег квалитета, Грађевинска дирекција требало да пронађе друге станове из свог фонда.Покушај да се станови који због поменутих проблема не могу наћи купца утрапе “срећним добитницима” могао би бити осујећен јер су након бурних реакција и сликовитог доказа колико је поменути објекат несолидан и ризичан огласило и Министарство грађевине.
Директор Грађевинске дирекције Небојша Шурлан, међутим, тврди да су сви проблеми на које су се жалили станари санирани још пре николико година и да је 2014. згради поново издата употребна дозвола. Станари узвраћају питањем ако је тако, зашто се стално расписују јавне набавке за стално нове поправке и преправке.
Тежак неки намештај!
Београђанка која је имала ту несрећу да купи стан у проблематичној ламели каже да када се рашчуло да је зграда изграђена на подземним водама и да се слеже, нови купци је заобилазе у широком луку. У згради је усељено једва половина станова, док је њена ламела 53Ј скоро празна. Она чак тврди да је директор Грађевинске дирекције Шурлан својевремено на жалбе да зграда тоне поручио да су станари преоптеретили зграду!
– Нисмо ни знали да морамо да спавамо на поду и не уносимо ормаре и покућство – иронично констатује станарка Весна.
Ј. Арсеновић – Вести