Хроника

Вучићев режим прво пошаље војску у Централноафричку Републику па им онда Гаша Ролекс украде читаву плату?!

БЕОГРАД – Српски контингент припадника мировне мисије Уједињених нација у Централноафричкој Републици (ЦАР) прети да ће напустити ту државу због незадовољства одлуком министра одбране Србије да им смањи плате.

Гашић је потписао недавно наредбу о смањењу коефицијента за ризик за 72 припадника санитетске мисије Војске Србије у ЦАР

Плата за боравак у Африци се обрачунава збирно на основу више норматива – стручна спрема, стаж, фактори за ризик од заразних болести… Смањењем коефицијента за ризик – са коефицијента 4 (Судан и Сомалија) на коефицијент 3, плата српских „плавих шлемова“ у ЦАР је смањена за укупно 400 долара.

То практично значи да им се за шест месеци мисије одузима једна месечна плата, што „мировњаци“ сматрају недопустивим, „повређени су и разочарани и тихо негодују“.

Незадовољство министровом одлуком је утолико веће што је она потписана „на основу информација из анализа УН од пре неколико месеци“ и под утицајем појединих „пуковника каријериста који би да буду генерали“.

Мировњаци Србије су то сазнали баш на Дан санитетске службе ВС и дан након што је саопштено да је од маларије преминула докторка Оливера Јовановић, специјалиста радиологије са Војномедицинске академије, која је била ангажована у првој ротацији мировне мисије УН у Централноафричкој Републици.

Незадовољство Гашићевом наредбом проистиче и из тога што у обзир није узето то што је у тој држави на снази и полицијски час, што је мировњацима саопштено на смотри заједно са одлуком да им се ограничава кретање у одређене објекте, управо због полицијског часа, као и да су процене о безбедносној ситуацији, на основу којих је донета одлука, застареле.

Српске мировњаке додатно забрињава, тврди извор листа, и то што приликом одлучивања „нису узете у обзир њихове процене стања на терену“, па је све више захтева њихових породица да се врате кућама.

Српски контингент мировних снага у Централноафричкој Републици састоји се од три целине и укупно броји 72 члана.

У лакој болници на по шест месеци ангажовано је 68, док су остали на дужностима са мандатом од по годину дана.

Војска Србије ангажована је у ЦАР од септембра 2014. упућивањем по два војна посматрача и штабна официра, да би од децембра у ту мисију било упућено још 68 припадника. Међу војним стручњацима се сматра да су наменска индустрија и војна санитетска служба најбољи брендови Србије.

Централноафричка Република (ЦАР) поново је у светским вестима – због хуманитарне кризе и насиља у тој земљи која прети да постане „типичан пример пропале државе“, како је недавно изјавио бивши шеф британске дипломатије, сада председник Међународног спасилачког комитета Дејвид Милибанд.

Фонет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!