БЕОГРАД – Српски контингент припадника мировне мисије Уједињених нација у Централноафричкој Републици (ЦАР) прети да ће напустити ту државу због незадовољства одлуком министра одбране Србије да им смањи плате.
Гашић је потписао недавно наредбу о смањењу коефицијента за ризик за 72 припадника санитетске мисије Војске Србије у ЦАР
Плата за боравак у Африци се обрачунава збирно на основу више норматива – стручна спрема, стаж, фактори за ризик од заразних болести… Смањењем коефицијента за ризик – са коефицијента 4 (Судан и Сомалија) на коефицијент 3, плата српских “плавих шлемова” у ЦАР је смањена за укупно 400 долара.
То практично значи да им се за шест месеци мисије одузима једна месечна плата, што “мировњаци” сматрају недопустивим, “повређени су и разочарани и тихо негодују”.
Незадовољство министровом одлуком је утолико веће што је она потписана “на основу информација из анализа УН од пре неколико месеци” и под утицајем појединих “пуковника каријериста који би да буду генерали”.
Мировњаци Србије су то сазнали баш на Дан санитетске службе ВС и дан након што је саопштено да је од маларије преминула докторка Оливера Јовановић, специјалиста радиологије са Војномедицинске академије, која је била ангажована у првој ротацији мировне мисије УН у Централноафричкој Републици.
Незадовољство Гашићевом наредбом проистиче и из тога што у обзир није узето то што је у тој држави на снази и полицијски час, што је мировњацима саопштено на смотри заједно са одлуком да им се ограничава кретање у одређене објекте, управо због полицијског часа, као и да су процене о безбедносној ситуацији, на основу којих је донета одлука, застареле.
Српске мировњаке додатно забрињава, тврди извор листа, и то што приликом одлучивања “нису узете у обзир њихове процене стања на терену”, па је све више захтева њихових породица да се врате кућама.
Српски контингент мировних снага у Централноафричкој Републици састоји се од три целине и укупно броји 72 члана.
У лакој болници на по шест месеци ангажовано је 68, док су остали на дужностима са мандатом од по годину дана.
Војска Србије ангажована је у ЦАР од септембра 2014. упућивањем по два војна посматрача и штабна официра, да би од децембра у ту мисију било упућено још 68 припадника. Међу војним стручњацима се сматра да су наменска индустрија и војна санитетска служба најбољи брендови Србије.
Централноафричка Република (ЦАР) поново је у светским вестима – због хуманитарне кризе и насиља у тој земљи која прети да постане “типичан пример пропале државе”, како је недавно изјавио бивши шеф британске дипломатије, сада председник Међународног спасилачког комитета Дејвид Милибанд.
Фонет
Ozakonjeno otimanje…