Научни саветник у Институту за европске студије Мирослав Прокопијевић оценио је да су економија и јавне финансије Србије на силазном путу, а држава се, поред свих других задуживања, сваке недеље по два пута задужује на домаћем финансијском тржишту емитујући вредносне хартије, вредне између 80 и 200 милиона евра.
“Да је тачно да смо стали на своје ноге не бисмо морали то да радимо”, истакао је Прокопијевић у интервјуу за сајт Истиномер.
Према његовој оцени, садашњој Влади Србије, као и неким претходним, нуије битно шта се догађа у реалности, него шта је маркетинг и политичка пропаганда, “на томе се темељи, а реалног упоришта у цифрама ту нема”.
“Када види да цифре лоше стоје, онда држава престаје да плаћа неке своје обавезе, смањује трансфере локалним заједницама, па сад долазе вишеструко увећани порези на имовину. То су све игре и играрије, крајње неозбиљне”, констатовао је Прокопијевић.
Према његовом мишљењу, то показује да власт није у стању да се ухвати у коштац са кључним проблемима него их одлаже и “гура под тепих”.
Говорећи о најављеном отпушању у јавном сектору, Прокопијевић је нагласио да су вишкови запослених већи него што је споразумом са ММФ предвиђено, а власт сада покушава да и број оних које треба отпустити умањи, “јер су свесни колико је то политички болно”.
“Свака прича о отпуштању у јавном сектору је за било коју власт и странку најгора ствар коју могу да замисле, то је ударање на сопствене редове, отпуштање својих присталица”, рекао је он.
Прокопијевић сматра да, од око 800.000 запослених у јавном сектору треба отпустити бар половину, али да држава то не сме да уради.
“Не смеју да отпусте ни пар десетина хиљада, а камоли пар стотина хиљада људи. Што значи да ћемо дугорочно живети а једном врло неефикасном државом и великим вишковима запослених у јавном сектору, које ћемо плаћати без потребе”, закључио је он.
ФоНет
https://nemanjarakas.wordpress.com/2015/06/08/%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B3-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D1%98%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2/