Тешки метали, нанети муљем и водом из оштећеног јаловишта некадашњег рудника „Столице“ у Костајнику код Крупња, стигли су до реке Јадар на лозничком подручју, а стручњаци упозоравају да постоји могућност изливања опасних материја у Дрину и Саву.
Резултати анализе Агенције за заштиту животне средине, објављени на сајту Агенције, хттп://www.сепа.гов.рс, показују високе концетрације гвожђа, мангана, арсена и кадмијума а постоји могућност да се опасне материје ускоро нађу у Дрини у коју се улива Јадар, а потом и у Сави, што би представљало велику еколошку опасност за Београд, али и целу Србију.
Анализа узорака воде узетих 17. јула пет километара испод ушћа реке Корените у Јадар, утврдила је да вредност раствореног кадмијума одговара трећој и четвртој класи квалитета вода, вредност мангана и арсена четвртој а вредност гвожђа одговара петој класи квалитета вода, што представља максимално загађење.
Из Градске управе Лозница упозорили су на озбиљност проблема и позвали суседне општине Богатић и Шабац, али пре свега државу да реагују.
„Ако су после два месеца од пуцања бране на јаловишту, опасне материје у високим вредностима стигле до Јадра, то значи да се оне ускоро могу наћи и у Дрини и даље у Сави. Ово је узбуна за цео округ али и за Србију и зато што пре треба нешто предузети“, изјавио је за Лозничке новости члан Градског већа Лознице задужен за заштиту животне средине Драгослав Добрић.
Изливање токсичне јаловине из одлагалишта прерађене руде антимона из рудника Столице, почело је након мајских поплава када је дошло до оштећења бране на јаловишту.
„Нама је, а и целој Србији стало да се прво заустави загађење, а онда да предузимамо мере и обезбедимо средства како би очистили и средили приобаље и водотокове Корените и Костајника и спречимо даље отицање јаловине ка Дрини“, рекао је Добрић.
Министраства пољопривреде и заштите животне средине и рударства и енергетике формирала су крајем јула посебан тим за праћење реализације хитних мера за санацију изливене токсичне јаловине антимона из затвореног рудника „Столице“.
Министарство заштите животне средине саопштило је тада да је инцидент на јаловишту „Столице“ највећи из области заштите животне средине који је настао као последица мајских поплава, наводећи да се у оштећеном јаловишту налази више стотина хиљада метара кубних јаловине, опасног рударског отпада са значајним концентрацијама арсена, антимона и олова.
Процењена штета на јаловишту је ушла и у званични Владин извештај коришћен и за бриселску донаторску конференцију за Србију и БиХ које су погођене поплавама.
Бета
PPOGLEDAJTE SAMO KOJE OTPADNE VODE PUSTA CARAPARA U LOZNICI!!!!
PPOGLEDAJTE SAMO KOJE OTPADNE VODE PUSTA CARAPARA U LOZNICI!!!!
Samo neka truju, za njihovu vlast i njihovo bogaćenje Srbija je glasala.
STO ZNAMO A KOLIKO TRUJU STO NEZNAMO PREDUZETNICI LOPOVI NEPOSTUJU NIJEDAN ZAKON PA NI EKOLOSKI A VLAST IZDAJNICKA IH STIMULISE SVE SU TO NASI NEPRIJATELJI