Помоћник министра рударства и енергетике у Влади Србије Синиша Танацковић изјавио је данас у Бору да ће нови закон о рударству, који је у припреми, бити атрактивнији за стране инвеститоре у области геолошких истраживања и експлоатације руде.
„Новим законом ће бити убрзана издавања одобрења, како би што брже и једноставније могли почети геолошко истраживање и експлоатација. Самим тим, нови закон ће у односу на стари бити у великој предности, јер смо ставили главни акценат на што већа улагања страног капитала“, рекао је Танацковић на симпозијуму „Рударство 2015,“ који се одржава на Борском језеру.
Танацковић, који је у том министарству задужен за сектор геологије, напоменуо је да тренутно у Србији има 105 истражних поља, на којима већином раде страни инвеститори.
На констатацију новинара да део јавности у Србији сматра како би уместо страних компанија геолошка истраживања требало да обављају домаће фирме, Танацковић је подсетио да се у геолошка истраживања прошле и претпрошле године страни капитал кретао од 40 до 50 милиона долара на годишњем нивоу, а да у Србији не постоји фонд који би био спреман да инвестира толико новац у нешто што се може испоставити као неисплативо за експлоатацију.
Осврћући се на страни капитал у домену експлоатације, он је подсетио да су два приватна рудника у Србији, рудници олова и цинка, „далеко најбољи што се тиче рударства“.
„То су рудници који својевремено нису радили, али су се уздигли помоћу страног капитала. Ти сви рудници, који су у власништву странаца, надокнаду за минералну сировину плаћају редовно, за разлику од домаћих рудника с којима у том погледу имамо проблема“, истакао је помоћник министра.
Бета