Београд — Након драстичног поскупљења меса, Министарству пољопривреде поднето је девет захтева за увоз свиња, али и даље није познато које фирме су у питању.
Више новца за килограм меса је свакако добра вест за домаће узгајиваче свиња, ипак, неће сви подједнако профитирати.
У Србији се традиционално највише купује свињско месо, а просечно домаћинство годишње потроши више од 40 килограма свињетине. Ипак, у последње две недеље цена свињског меса поскупела је и до 40%, па одговор кланичне индустрије на раст цена, стиже и брже него што се очекивало. Могући увоз меса, сточарима најмање одговара.
“Ми треба да имамо загарантовану цену, значи да знамо кад улазимо у неку производњу, а ми немамо дохотка никаквог на свињама. Никаквог. И није ово лепо, горе-доле, то није лепо и ово није никаква цена од 180 динара, да се покрије и да ли имаш десет динара зараде”, каже Драгослав Љубић, сточар.
“Нек увезу, мени је драго да увезу. Ако успеју одакле да увезу. Нек увезу ако хоће, они ће увести опет оне кошчице и кожурице, па ћемо се тровати као годинама”, каже Горан Мостић, сточар
У Министарство пољопривреде, само у последњих двадесетак дана, што се подудара са почетком потреса на тржишту меса, стигло је девет захтева за увоз свиња.
“То су кланичари и трговци кренули у увоз, мислећи да ће на тај начин проћи повољније у тим трговачким аранжманима. То не значи да ће сви захтеви бити реализовани, већ ће вероватно тржиште одређивати колико чега ће се увести”, каже Ненад Будимовић из Привредне Коморе Србије.
Овакав потез несумњиво би утицао на домаће фармере, али остаје питање: да ли би дошло до појефтињења меса или ће српске породице на столу ипак имати увозну шницлу, можда и лошијег квалитета?
“Ова целокупна ситуација јесте управо највише одговарала увозничком лобију, који је ево већ у првим данима приче о недостатку свињетине и самим тим раста цена меса на домаћем тржишту, су похрлили у Министарство пољопривреде које сада штити њихову пословну политику и неће да нам објави која су то имена. Ја мислим да је то заиста јавни интерес да знамо које месо једемо, одакле је порекло тог меса, каквог је квалитета месо, да ли је та свиња храњена са сточном храном која има ГМО порекло”, каже Горан Ђаковић, уредник Агробизнис магазина.
У великим трговинским ланцима килограм свињског бута кошта око 520 динара, а у појединим приватним месарама цена је ишла и до 690 динара. Подсећања ради, државна секретарка Весна Ковач недавно је изјавила да се у наредним данима очекује стабилизација цена.
Б92
stvarno koji ste vi glup narod u srbiji i treba vas sve potrovati dovodi vam čovek iz gvantanama ljude koji će obučavati islamizaciju i mesariju po gradovima srbije a doktore vam teraju napolje i školovane ljude ma terajte se svi u pizdu materinu gamadi jedna.