Економија

Вучићева банда запослила преко 50.000 ботова у јавном сектору у протекле две године а сада отушта 35.000 људи који су „вишак“

ВЛАДА Србије усвојила је данас предлог буџета за 2016. годину, којим су планирани приходи у износу од 997,4 милијарде динара и расходи од 1.119 милијарди. Планирани фискални дефицит на нивоу републике за следећу годину је 121,8 милијарди динара.

У Министарству финансија подсећају да је планирани дефицит за ову годину износио 191,3 милијарде динара, а да ће бити знатно мањи.

– До краја ове године дефицит ће, према последњим пројекцијама, износити око 100 милијарди динара, укључујући старе дугове за гас, војне пензије и субвенције у пољопривреди – истичу у Министарству финансија.

Приходи буџета од наплате пореза, како је предвиђено, износиће 829,5 милијарди динара, од чега је наплата ПДВ-а 427 милијарди. А, главне уштеде у буџету за наредну годину, како се истиче, планиране су у свим елементима расхода.

Пре буџета, Влада Србије усвојила је и Фискалну стратегију за 2016. годину са пројекцијама за 2017. и 2018.

СКРОЈЕНО

БУЏЕТИ за идућу и за ову годину добили су подршку ММФ и представљају кључни део програма који истовремено решава проблем дефицита, али и структурне проблеме који тај дефицит узрокују – истичу у Министарству финансија. – Буџет за наредну годину је скројен на основу прогнозе да ће у 2016. раст БДП-а износити 1,75 одсто, а инфлација 2,8 одсто.
– Основни циљеви у наредном средњорочном периоду фокусирани су на наставак спровођења мера фискалне консолидације, одржавање макроекономске стабилности уз заустављање даљег раста дуга и успостављање тренда његовог смањења, што је у складу са договореним аранжманом са ММФ – истичу у Министарству финансија.

Стратегијом је предвиђено и смањивање броја запослених у јавном сектору, и то за 35.000 током 2016.

– Вишак и неповољна структура запослених проблеми су који узрокују неефикасност јавног сектора и представљају терет за читаву привреду. У 2015. су извршене опсежне анализе о вишковима у свакој од области јавног сектора. Осим забране запошљавања и природног одлива запослених, није било отпуштања, тако да су предвиђени резултати изостали. У 2016. предвиђено је смањење броја запослених за око 35.000 (од чега 14.000 већ у јануару) у односу на децембар 2014. Маса плата ће бити мања за три одсто у 2016. у односу на 2015, а за 2017. предвиђено је смањење броја запослених за још пет одсто .

Када је реч о субвенцијама, према једној од верзија нацрта буџета за 2016. годину, догодине ће држава у то име издвојити 6,36 милијарди динара више него лане – укупно 86,9 милијарди. Пољопривреди је намењено 27,9 милијарди, на давања у привреди отићи ће 15,5 милијарди, железници 19,6 милијарди, а за путеве 7,5 милијарди. Култури следује четири, а туризму 1,5 милијарди динара…

Поредећи ове износе са овогодишњим, приметно је да се смањују давања за пољопривреднике, за око 100 милиона, док расту субвенције за привреду и то за 1,85 милијарди динара. Повећане су и субвенције за железницу, са 11,79 на 19,6 милијарди, док су давања за културу – преполовљена.

ВИШЕ ПАРА ЗА ИНФРАСТРУКТУРУ

БУЏЕТ за Министарство грађевине, саобраћаја и инфраструктуре увећан је са предвиђених 27 на 32 милијарде динара, потврђено је „Новостима“. Ово би требало да створи могућност да се финансира већи број инфраструктурних пројеката.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!