Одлуку Владе да ипак не прода Телеком Србије, већина грађана је дочекала са одобравањем. Ипак, како редакција „Србин инфо“ сазнаје од добро обавештеног извора из компаније, владајућа гарнитура планира да компанију Телеком ускоро подели у неколико делова, које ће затим понудити на тржишту. Ову превару од јавности намеравају да сакрију тако што ће у свом власништву задржати само један део компаније, док ће највреднија инфраструктура ипак бити продата.
Како сазнајемо план је следећи: у наредном периоду, фиксна телефонија би требало да се одвоји од Телекома и прода у тишини јефтино као губиташ, а самом Телекому обори цена јер ће имати умањен капитал.
– Фиксна телефонија се са 9.000 запослених још 2009 године спојила са Телекомом, који је тада имао нешто мање од хиљаду запослених. Ипак, фиксна телефонија је са собом донела и телефонску инфраструктуру. Њени радници су спровели и сада одржавају телефонске и мобилне каблове које користе и остали мобилни оператери. То нису само каблови, већ и попречне везе до базних станица, телефонске централе… Ова телефонска инфраструктура није потребна само мобилним оператерима за базне станице, већ и банкама, великим трговачким ланцима, државним институцијама…
И што је најбитније ова инфраструктура Телекома изнутра повезује безбедоносно-сигурносне системе као што су војска и полиција. Ко поседује телефонске водове фиксне телефоније он може, ако није контролисан као што је сада контролисан од стране државе Телеком, да прислушкује сваког у Србији.
Зто грађани Србије треба да знају, да тренутно у нашој земљи све те глобалне системе повезује телефонска инфраструктура фиксне телефоније и нико други. Телеком свима њима омогућава да су повезани између својих базних станица (подружница) и за ту услугу од свих добија паре. Наша компанија је по овом питању монополиста, али само зато што нико други не жели да изгради своју телеинфраструктуру. За то су у старту потребна огромна новчана средства. Многи им је повољније да системе јефтино купе путем сумњиве приватизације.
Баш зато фиксна телефонија није губиташ, како жели да представи наша држава, већ златна кока у оквиру Телекома – наглашава извор редакције „Србин инфо“.
Иначе, Телеком је у телеонску и мобилну нфраструктуру издвојио три пута више пара него сви мобилни оператери заједно. Осим Теленора и Вип и СББ изнамљују инфраструктуру од Телекома. Сада, како сазнајемо, држава планира да фиксну телефонију, на коју је телефонска нфраструктура прикљуечена, прогласи за непрофитабилну или нископрофитабилну грану.
Телеком Аустрија
Иначе, М:Тел (тј. Телеком Србија) је постао такозвани виртуелни мобилни оператор (енгл. MVNO Mobile Virtual Network Operator) у Аустрији.
То значи да је Телеком Србија отворио фирму у Аустрији (ПОГЛЕДАЈ) и склопио уговор са Телекомом Аустрија о изнајмњивању аустријске мрежне инфраструктуре.
М:Тел Аустрија (тј. кћерка фирма Телекома Србија) ће продавати СИМ картице и минуте разговора крајњим корисницима у Аустрији.
Са тачке гледишта крајњег корисника, М:Тел Аустрија је нови мобилни оператор у Аустрији.
– Надам се да ће наши сународници у Аустрији бити „патриоте“ и купити СИМ картицу М:Тел-а Аустрија, јер са тим картицама неће бити у ромингу у Србији, Црној Гори и БиХ.
Фирма је почела са радом од октобра прошле године, а од ове године у октобру је почела са продајом посТпејд пакета. Сви могу сада одатле најнормалније да зову Србију као што рецимо могу и преко Телекомове фирме из Бања Луке. Такође, М:Тел Аустрија треба да се прошири и на Швајцарску и Немачка – открива наш извор.
Наравно за ширење Телекома у региону (Црна Гора, БиХ, Аустрија) Телеком је узео кредите које је отплатио и ако би неки странац купио Телеком купио би и наше огранке ван Србије, практично бесплатно.
Колективни уговор
Још један разлог због којег сада није приватизован Телеком је тај што је купац морао да плати 950 евра по години стажа за сваког отпуштеног радника после приватизације. На тај начин купац мора за отпуштање радника додатно да обезбеди око 70 до 100 милиона евра.
- – Да би се то избегло, у будућем периоду ће постепено запослене у Телекому да пребацију у разне ћерке фирме и када смање број запослених у Телекому, за њих на одговарајући број, онда ће опет кренути са причом о томе како треба продати српског мобилног оператера странцима.
Такође, није тачно да држава има у власништву 58 одсто. Она, од како је отплаћен дуг Грцима, има у власништву 78 одсто, тако да неко стално у јавности пласира погрешну причу да је удео државе у Телекому мањи него што јесте – наглашава саговорник „Србин инфо“.
Извор: СРБИН.ИНФО
Šta drugo očekivati od napredne nepismene bande. Problem je u tome što se na razbijanju Telekoma radi više od 10 godina i u tome što SNS lopuže samo nastavljaju posao koju su započele DSS i DS lopuže. Tako su napravili Telus pre 10 godina, od ljudi tamo napravili socijalne slučajeve i sada planiraju da ga prodaju opet nekom svom tajkunu koji će od Telekoma naplaćivati ogromne pare, a radnicima davati tek toliko da funkcionišu na biološkom minimumu (dakle hrana bez odeće). Pretpostavljam da će prvo razjuriti montere, šofere, majstore. Onda će krenuti u dalje razaranje po receptu kako su uništili stotine profitabilnih kompanija u Srbiji i prodali ih za cenu starog gvožđa.