Економија

ВУЧИЋЕВА НАПРЕДНА БАНДА РАСПРОДА СВЕ! У јануару на добош оде 10 српских бања

Београд – Влада Србије дала је рок Државном правобранилаштву, Републичком фонду за пензијско и инвалидско осигурање и Републичком фонду за здравствено осигурање да најкасније до 9. јануара окончају све судске поступке који се воде због власништва над бањама. Тек када се буду решили имовинско-правни односи може се започети процес приватизације лечилишта, а тада ће бити донета и одлука о моделу продаје.

Како „Новости“ сазнају у Министарству привреде, у питању је 10 српских бања које би одмах после Нове године требало да крену у потрагу за новим газдом. Влада је такође задужила и Министарство за рад да јој по истеку рока од 60 дана достави извештај о резултатима преговора. Према реализацији наведеног закључка, предузеће се активности у вези с наставком и окончањем поступка приватизације за 10 специјалних болница.

Фонд за пензијско и инвалидско осигурање нема капацитет да сам управља рехабилитационим центрима, а да би у Србији наставио да се развија бањски туризам, неопходна је помоћ државе, наглашавају у ПИО фонду.

„У потпуности подржавамо предлог Владе да овом имовином убудуће управља држава, како би центри за опоравак били искоришћени у пуном капацитету“, кажу у Фонду.

„Када кажемо да Фонд нема капацитет, не мислимо на кадрове, него на чињеницу да су у нашем власништву само зграде, а да извори минералних вода припадају држави, тако да без ње не можемо да учинимо ништа да би ти рехабилитациони центри наставили да раде.“

Откад је 2014. поново почела прича о приватизацији у Србији, бање важе за највреднију имовину. Интересовање водећих бизнисмена да уђу у тај посао у то време било је велико. Агенцији су тада, примера ради, писма о заинтересованости за две специјалне болнице – „Чиготу“ на Златибору и Завод „Термал Врдник“, стигла од „Матијевића“, руске компаније Mad Service Plus, као и немачког EES Group GmbH.

Као могуће муштерије помињали су се и Филип Цептер, Миодраг Костић, али и кинеска компанија Dr Dong SA. Како „Новости“ сазнају, „МК група“ после две године више није заинтересована за куповину ниједног лечилишта.

Матарушка и Богутовачка бања привукле су, између осталих, и словеначког Горажда Клеменчића, као и неколико појединаца из Србије који нуде стратешко партнерство, док се чак и арапски принц појављивао као потенцијални купац.

С друге стране, за проф. др Божу Драшковића из Института економских наука, приватизација по сваку цену наметнута је као идеологија о економској ефикасности приватног сектора над било каквим државним или друштвеним, па и друштвеним инвестиционим фондовима, какав је требало да буде Пензиони фонд.

„Држава је, заправо, креирала институционални оквир у коме су друштвени фондови, или било који облици таквог економског ангажовања, унапред осуђени на неуспех“, каже проф. др Драшковић.

Професор наглашава да су термални извори природни ресурси, као и ваздушне бање, и та добра треба да остану у власништву државе.

„Да би требало да користи право да наплаћује ренту за њихово коришћење независно од облика власништва над капацитетима изграђеним у оквиру тих природних амбијената“, каже проф. др Драшковић.

Ј. Ж. Скендерија, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. АКО ИМА МАЛО ПОШТЕЊА И САВЕСТИ У ОВОЈ ВЛАСТИ ЗАУСТАВИТЕ КАТАСТРОФУ СРБИЈЕ И НАСТАВАК ЗЛОЧИНАЧКЕ РАСПРОДАЈЕ СРБИЈЕ . ЗАР ДРЖАВА НЕМА СТРУЧНЕ И ПОШТЕНЕ КАДРОВЕ ДА УПРАВЉАЈУ НАШИМ БАЊАМА ???? АКО СЕ ОВАКО НАСТАВИ СА ПРОДАЈАМА СВЕГА ШТО ЈЕ ОСТАЛО МИ ЋЕМО ЖИВЕТИ У СРБИЈИ КОЈА ЈЕ ВЛАСНИШТВО НЕКИХ СТРАНАЦА .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!