Економија

Вучићева празна обећања: Утва остала и без заштите и без Арапа

Са дугом од око милион евра, без оглашене приватизације „Утва авио-индустрија“ дочекала је крај и последње заштите укинутим реструктурирањем.

Плате за око 260 радника су редовне, рачуне за сада повериоци нису блокирали. За основну производњу „Утви“ нису неопходне све некретнине које поседује. У каквом ће односу бити дугови и имовина, у случају „Утве“ још увек није извесно.

Дугогодишњи председник Самосталног синдиката „Утва авио-индустрије“ Слободан Костић не крије да у ситуацији у којој се ово предузеће нашло 1. јуна ништа није јасно. Каже да су запослени донекле изненађени, а донекле разочарани, јер предузећу прети блокада рачуна због дугова.

„Сви су знали, а нико ништа није говорио. Сви су се припремали. Говорили су да ће један део фирме отићи, нису говорили о којој фирми је реч. У последње две недеље прича се о томе колико ће фирми бити заштићено и како ће се све одвијати. Међутим ми још ништа не знамо, каже Слободан Костић“, председник Синдиката.

Неке фирме су заштићене, надлежни спомињу да неке иду у стечај. Костић примећује да се „Утва“ нигде не спомиње, да није ни у каквој причи. Према његовим информацијама, „Утва“ је доста дугова које је предузеће имало рашчистила у међувремену.

“ Блокаде се везују за деведесете, за неке фирме које су мртве, раднике који су исплаћени. Сада су наши дугови око 120 милиона динара – према радницима, неким физичким лицима, разним фирмама. Данас у 12 сати смо проверили и ниједан рачун није био блокиран. На рачуну пара немамо, платили смо све што треба“, каже Костић.

У „Утви“ је укупно 260 радника. Плате су, каже Костић, сада редовне и уопште не зависе од ситуације око дугова и блокаде. Приоритет су у „Утви“ нови послови.

„Плате радника од овога не зависе. Имамо дозволу да исплаћујемо плате. Међутим, ако рачун буде блокиран, биће доведено у питање само функционисање фабрике“, каже Костић.

Представници „Утве“, синдиката и менаџмента, били су у петак са представницима још осам крупних фирми на састанку у Министарству, где је разговарано о перспективама. Надлежни су се чудили шта ће ту „Утва“, која има мала дуговања у односу на остале и стратешку везу са „Југоимпорт СДПР-ом“. Поред дуговања, „Утва“ има и значајну имовину.

„Ми смо већ одавно у Агенцији за приватизацију направили уговор. Трећина фабрике је одвојена, катастарски, да могу да је продају. Имамо 17 хектара земље у граду од старог аеродрома, који припада „Утви“ и још неке објекте ван фабрике. Годинама нудимо Агенцији да се то распрода и да се намире дугови. Поред свих наших апела, Агенција ниједног тренутка није огласила продају“, наводи Костић.

Са дуговима, вишком имовине, у стратешком загрљају „Југоимпорт СДПР-а“ и без заштите од поверилаца „Утви“ су из Владе Србије, каже Костић, предложена алтернативна решења како би рачун био на неки начин заштићен. Предлози су предстечајни поступак и израда унапред припремљеног плана реорганизације.

„Вероватно и наш стратешки партнер избегава, јер онда одлучује суд и о продаји, и о набавци, пословању. Суд онда води цео поступак“, каже Костић за РТВ „Панчево“.

Подсетимо, прошле године компанија „Мубадала“ из Уједињених Арапских Емирата најавила инвестирање у Утву и запошљавање нових радника.

Такође, и у јануару ове године, говорило се о томе да Арапи не одустају од инвестиранаја у Утву.

 

РТВ Панчево

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!