БОНИТЕТСКА кућа „Дан и Бредстрит“ (D&B) саопштила је данас да Србију и даље сврстава у земље с високим ризиком пословања, уз оцену да су изгледи српске економије бољи након пораста бруто домаћег производа (БДП) у другом кварталу ове године за 0,9 одсто.
Како се наводи, то није одлична стопа за привреду у развоју која је на прагу Европске уније, али је знатно бољи учинак од очекиваног с почетка године имајући у виду владине опсежне резове у потрошњи осмишљене да доведу српске јавне финансије под контролу.
У региону и даље највећи рејтинг имају Словенија и Хрватска (DB3), за њима следе Бугарска, Мађарска, Румунија, Албанија и Македонија. Србија и Грчка припадају групи земаља са високим ризиком (DB5) док нижи рејтинг од Србије у региону има Босна и Херцеговина (DB6).
Српском извозу погодује опоравак потражње у појединим деловима ЕУ (нарочито у Немачкој и Румунији), као и пад вредности динара, што чини српски извоз конкурентнијим изван еврозоне, док, с друге стране, раст увоза, који је условљен порастом инвестиција, ограничава позитиван утицај нето извоза, наводи „Дан и Бредстрит“.
Потрошња владе се није смањила колико се очекивало, али без обзира на разлог лош је сигнал за јавне финансије и раст привреде на дужи рок, наводи се у саопштењу куће „Дан и Бредстрит“.
Према тој бонитетској кући, пословно окружење у Србији је унапређено након одлуке Скупштине Града Београда крајем јула да се успостави слободна економска зона у приградским општинама Обреновцу и Крњачи.
Бета
Није овде ништа његово. И не би требало да му дајете на значају оваквим насловима.
Он је само паразит, кога ће послодавци да отресу као слину.