БЕОГРАД – Представници Синдиката извршних служби српских железница и Уније синдиката српских железница поново су данас затражили смену генералног директора Железница Србије Драгољуба Симоновића и најавили блокаду пруга у више градова и подношење кривичних пријава за малверзације у пословању тог предузећа.
Они су на конференцији за новинаре најавили да ће сачекати још десетак дана да виде да ли ће влада нешто предузети поводом њихових захтева, као и да неће објавити када ће организовати блокаду да се не би вршио притисак на раднике.
Председник Синдиката извршних служби српских железница Небојша Никић је затражио од првог потпредседника владе Александра Вучића да преписпита пословање Железнице. Никић је казао да ће у наредних неколико дана бити поднете кривичне пријаве против одговорних за наношење штете Железници и залоупотребу положаја.
Он је навео да су Железнице Србије прошле године имале око 15 милијарди динара губитка, као и да укупни кумулативни дугови железнице износе 1,2 милијарде евра. Никић је оптужио Симоновића да је нанео штету Железницама Србије послом расходовања старих вагона за старо гвожђе за 65 милиона динара, као и да је наводним штедњама о којима прича Симоновић угрожен железнички саобаћај.
Он је подсетио на две саобраћајне несреће у претходних неколико дана, код Сопота Космајског и Зајечара.
Председник Уније синдиката српских железница Бранислав Петровић је рекао да Симоновић води железнице “на погрешан колосек” и да ће се синдикати борити да се очувају радна места. Петровић је рекао да ће због најављеног реструктурирања Железнице бити угрожено од две до седам хиљада радних места.
Симоновић је раније изјавио да се против њега највише буне они синдикати којима је највише укинуо привилегије и да велика већина железничара подржава његов обрачун са појединим синдикалцима. Симоновић је, такође, рекао да је у послу са касацијом вагона спречио пљачку железничке имовине и да Железнице Србије лицитационом продајом 431 расходованог теретног вагона, као старог гвожда, не само да нису направиле штету већ су зарадиле 76 милиона динара.
Железнице Србије имају 28 синдиката и у том предузећу је запослено око 18.300 радника, а Симоновић каже да неће бити отпуштања, већ да ће радници бити распоређени у и три посебна предузећа – контролно и два зависна: за железничку инфраструктуру и превоз робе и путника.
Танјуг