Друштво

Вучићеве подгузне муве у тужилаштву вратиле вербални деликт у српско правосуђе

Београд — Блиц објавио написе на Фејсбук профилима троје приведених, који се терете за ширење панике јер су их надлежни органи оценили као кривично дело.

Иако до данас нема ниједног видљивог доказа како су и да ли су Фејсбук статуси троје обичних грађана изазвали панику у Србији, после поплава, И. М., К. М. и Т. П. су провели недељу дана иза решетака, пише даље Блиц.

Они су јуче пуштени да се бране са слободе, тек их чека суђење, за како се тврди, почињено кривично дело ширења панике и нереда. Запрећена казна је од шест месеци до пет година затвора. 

Блиц је имао увид у написе које су надлежни органи оценили као кривично дело. И. М. је, коментаришући наводе да има 12 мртвих у Обреновцу, написао да је „Пронађено 250 мртвих, а синоћ преко ноћи још 98“, Т. П. да је само у првом дану поплаве било преко 300 мртвих, а да се број увећао. М. К. је написао да му је колега са факултета рекао да на хиљаде тела плута Обреновцем и да је до погибије дошло јер није искључена струја… 

Посреди јесу натписи непријатне садржине, пише даље Блиц али и поставља питање да ли су грађани на свом приватном Фејсбук профилу, који притом није доступан чак ни свакоме ко има компјутер, само јер су написали нешто што су чули, починили кривично дело и то таквих размера да допадну затвора. 

У тужилаштву за Блиц тврде да није посреди цензура јер се она огледа у „филтрацији саобраћаја“, то јест забрањивањем приступу одређеним садржајима. Тројица грађана се терете на основу члана 343 став 2 Кривичног закона у којем стоји да онај ко изношењем лажних вести „изазове панику или теже нарушавање јавног реда или мира“… биће кажњен… 

На питање Блица које је видљиво дело настало након њихових написа, у тужилаштву кажу да је „само стављање написа довољно за постојање сумње за ово кривично дело“. 

„Ово је кривично дело у покушају. Не мора да дође до наступања панике јер би то било свршено кривично дело“, наводе у тужилаштву. 

Замољен да појасни члан 343 КЗ, повереник Родољуб Шабић међутим, каже да оцене о постојању сумње, а поготово о постојању дела, морају да се заснивају на стварним, а не на претпостављеним последицама. 

„Није дакле реч о могућем изазивању панике односно ометању активности државних органа, већ је потребно да те последице стварно наступе“, поручује Шабић и додаје да не жели да доводи у питање прерогативе тужилаштва и суда.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. -Koliko krivčnih stoji po fiokama i nisu procesuirani po sistemu ,,ovaj predmet me sme da prođe,, strašno koje kriminale po populaciji zataškavaju, i mi posle sve ove nesreće i dalje imamo ne istu – nego još goru vlast.. Sudstvo funkcioniše po jedinstvenom sistemu ,,Napad je najbolja odbrana,, – da ne be se setili kako narod treba da napada vlast – oni zaglupljuju i zastrašuju nepokorne..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!