Политика

Вучићеве приче о „повећању“ пензија и плата су само још једна лаж и обмана јер већ на лето неће бити новца у буџету

“Замолићу људе из ММФ-а да се онима који су платили високу цену повећају плате и пензије. Имамо новца да то себи можемо да приуштимо. Не желимо, међутим, да рушимо споразум са ММФ-ом па ћемо са њима разговарати”, казао је јуче премијер Србије Александар Вучић. Поједини економисти мисле да  постоји начин да се оваква динамика смањења дефицита у буџету настави, док други сматрају да то није реално, а посебно не повећање пензија и плата на основу тога.

Економиста Иван Николић из Економског института каже за Истиномер да би било добро да се настави са овом динамиком пуњења буџета што би власти дало за право да повећа пензије и плате у јавном сектору.

“Још је рано да извлачимо закључке. Овом пуњењу буџета допринело је и повећање прихода од ПДВ-а и акциза.  А то је само последица бољег рада Пореске управе, која је одређене трансакције сиве економије увела у легалне токове. После смањења плата и пензија није могло да дође до повећања потрошње, па самим тим и наплате ПДВ-а, осим смањивање сиве економије”, каже Николић.

Како за Истиномер каже Горан Радосављевић, доцент на Факултету за економију, финансије и администрацију (ФЕФА) до суфицита у буџету је дошло због тога што је “Телеком” раније уплатио дивиденду држави, али и зато што су у буџету смањени капитални расходи, а пољопривредницима је одложена исплата одређених примања.

“Тачно је да смо имали суфицит када се гледају прва два месеца 2015. године. Али, треба да знамо да смо ми само у јануару имали суфицит, већ у фебруару је дефицит, али када се саберу та два месеца и даље смо у плусу. Порасли су мало приходи од домаћег ПДВ-а и од ПДВ-а на увоз. Али овој слици у буџету је допринало највише то што је “Телеком” уплатио дивиденде у јануару уместо у новембру, како је то до сада рађено. Што је још горе, “Телеком” није имао ликвидна средства, па је морао да узме кредит како би исплатио дивиденде. Поред овога, капитални издаци су на 60 одсто оних које смо имали у прва два месеца претходне године. И на крају, одложена је исплата пољопривредницима одређених примања за касније тако да се и ту уштедела која милијарда динара”, објашњава Радосављевић.

 Пензионери

На овај начин, како каже наш саговорник, створена је слика стања у буџету која уопште није реална.

“Волео бих када би расло попуњавање буџета из ПДВ-а, али за ова два месеца само су непорески приходи допринели суфициту. То није одрживо на дуге стазе. То што је “Телеком” исплатио дивиденду у јануару значи да ћемо имати мањи приход у буџету у новембру када је тај новац до сада био уплаћиван”,  каже Радосављевић.

 

Мијомир Лакетић, Истиномер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Ма какво лето они су пукли већ на пролеће.Сетва ће их сажећи.Јер пред сетву мораће доћи ММФ да упумпа лоповима паре како би сачували динар и да инфлација не груне.А до лета ко преживи причаће.

  2. novca ce biti vidite koliko su zaduzili srbiju za 3 godine zapad daje kao grckoj pa kad pocne da se vraca ovi ce pobeci sa parama preko jer njima ni njihova poodica nije svetinja pa se razvode cim dodju do para sta reci

  3. Ma to vam je kao ona mantra sa pojeftinjenjem goriva…predhodno poskupi 10 dinara,niko to živ ne objavi,a kada pojeftini za 2 dinara,svi bruje o tom pojeftinjenju,ministri lupaju selfije i hvale se na sva usta…tako i ovo,a još rečenica: Pitaću ja one iz Mmf-a,sve vam je objasnila!

  4. OTIMANJE PENZIJA – SEBIČAN POTEZ SNS I VUČIĆA SA PREDUMIŠLJAJEM. Oteli su penzije da uz taj novac produže malo svoju vlast. Svesni su da će kad – tad i kako – tako otići sa vlasti dok ustavni sud ili eventualno Strasbur ne reši o povraćaju. Neka nova vlast će biti primorana da vraća dug i ispravlja nijihove brljotine, a narod će u težoj situaciji to morati da plati !!!

  5. Sa ovakvom privredom idemo u sve veće dubioze stalnim pozajmicama. Po mom mišljenju narod će prihvatiti sve teškoće i odricanja ako iz toga vidi perspektivu. Međutim ,po mom mišljenju, slaba je vajda u korišćenju ušteđenih sredstava. Primer, koliku nam štetu prave raznorazni štrajkovi advokata,prosvetnih radnika, železničara i dr.,zatim formiranje novih institucija koje se finansiraju iz budžeta itd.

  6. Sa ovakvom privredom idemo u sve veće dubioze stalnim pozajmicama. Po mom mišljenju narod će prihvatiti sve teškoće i odricanja ako iz toga vidi perspektivu. Međutim ,po mom mišljenju, slaba je vajda u korišćenju ušteđenih sredstava. Primer, koliku nam štetu prave raznorazni štrajkovi advokata,prosvetnih radnika, železničara i dr.,zatim formiranje novih institucija koje se finansiraju iz budžeta itd.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!