Економија

ВУЧИЋЕВЕ РЕФОРМЕ: Из министарства економије одлазе Радуловићеви а долазе Динкићеви људи

Београд — Бивши министар привреде Небојша Ћирић није потврдио информацију да му је понуђено место у Министарству привреде, али није ни искључио могућност да се то догоди

“Нико са мном није разговарао, али позовите у уторак, среду, ко зна, ствари се мењају“, рекао је он.

То је само једно од кадровских решења о којима се ових дана спекулише у јавности, након што Министарство привреде напуштају људи којима је поверење указао бивши министар Саша Радуловић.

Према сазнањима до којих је дошао лист Данас, оставку је најпре поднела специјална саветница за борбу против корупције и реформу јавних предузећа Мирослава Миленовић. У Министарству кажу да је оставку поднела из здравствених разлога. Међутим, према сазнањима Данаса, Миленовићева је била незадовољна јер је настављена политика нетранспарентних преговора са потенцијалним инвеститорима, а дискрециона права министара приликом преговарања Влада није одлучила да мења у корист јавних тендера.

Читав систем морао би да се мења, да се снизе трошкови, а мере прилагоде домаћим фирмама. Али, министар финансија још ниједном није сео са привредницима да озбиљно разговара, да види како да се повећа порески приход и шта држава може да уради. Да је уместо вишечасовног телевизијског наступа вођен прави разговор, не би се догодило да се усвоје олакшице за запошљавање које погодују само великим и средњим предузећима, док су за мале и предузетнике, који би требало да буду мотор развоја, потпуно неприменљиве, тврди Драгољуб Рајић.

Из Министарства привреде одлази и специјална саветница за евроинтеграције, Ана Трбовић, која је, иначе, деканка Факултета за економију, финансије и администрацију (ФЕФА), али ће она на тој функцији остати до краја овог месеца. Обе саветнице биле су на тим местима у време док је на челу Министарства био Саша Радуловић, отказ уговора добиле су у време “техничке владе“, да би их нови министар Душан Вујовић поново именовао пре тек нешто више од месец дана, 28. априла.

У исто време, како сазнаје Данас, у Министарству се спремају да доведу, осим бившег министра Ћирића, и Ненада Мијаиловића, помоћника у Министарству док је на његовом челу био Динкић. Од функционера из тог периода, помиње се да би на место диртектора СИЕПА могао да дође Бранислав Зец, такође помоћник а затим и државни секретар у Динкићевом министарству у два сазива, који је пре тога био један од директора у Агенцији за приватизацију.

Сигнали из те кадровске вртешке за аналитичаре су знак да ће бити настављена политика субвенција и повластица за стране инвестиције, као једини модел за остваривање привредног раста. Наиме, битна разлика успостављена након претходне реконструкције владе, била је најава тадашњег министра Саше Радуловића да ће зауставити политику подстицаја за коју је, осим економских разлога, често тврдио да је коруптивна јер су на ту подршку могли да рачунају само повлашћени привредници из домаћег бизниса и странци, али по критеријумима који нису били доступни јавности. Други одлазак људи које је он довео у Министарство привреде, а верује се да тај талас може да захвати и неке институције из тог ресора, те најава да ће та места преузети “Динкићева екипа“, указују да се одустало од прекомпоновања економског система.

Уколико се то догоди, актуелна влада могла би да се суочи са незадовољством домаћих привредника, који тврде да им се после сваког “растерећења“, порези и намети из месеца у месец увећавају. Незадовољни су и јер се од тако прикупљеног новца, као и од онога што издвајају сви остали порески обвезници, субвенције под непознатим условима дају њиховој конкуренцији – страним фирмама, али и повлашћеним домаћим предузећима.

“Бројне земље имају програме привлачења инвеститора, али углавном је реч о великим економијама које имају и јаке буџете и развијену сопствену индустрију. Проблем у Србији јесте што немамо дугорочну политику, па су ниске зараде српских радника већ одлична повластица за стране фирме. Ипак, њима је потребно и добро пословно окружење, јер иако имамо добар положај, путеви и инфраструктура су нам лоши, администрација скупа, процедуре несталне. Зато морамо да купујемо стране инвеститоре”, каже за Данас Драгољуб Рајић, директор Уније послодаваца Србије.

 

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. srbijo danas ja sam vas lajkovala ali budite kritični i analitični a ne samo dršte lopova ,to je tako neukusno i šta postižete , dajte malo u svojim člancima da narod nešto nauči , da ume da objektivno sagleda stvar , a ne samo lopovi na sve strane jurimo lopove ,pa kad čemo da se pozabavimo organizacijom i radom ukažite na manjkavosti u društvu ali dajte i neka rešenja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!