Нови Закон о полицији пред посланицима би требало да се нађе на јесен, како је то раније најавио министар полиције Небојша Стефановић. Али, делови нацрта који су се нашли пред стручном и широм јавношћу, већ изазивају полемике.
Своје виђење новог закона Полицијски синдикат представио је кроз карикатуру. Смрт носи нови закон о полицији који представља електричну столицу, управо за полицајце. Сматрају да, нови закон није добар ни за грађане, али је најбољи за самог министра.
“Министар ће имати изузетно велики утицај на постављање апсолутно свих кадрова у МУП-у и што би рекли извршиће се вид феудализације министрства од стране једног човека”, сматра Владимир Павићевић из Полицијског синдиката Србије.
На питање, шта би прво уклонили из новог закона, одговарају без двоумљења. “Политизацију. Ускратили би му апсолутну политизацију и увели принцип префонализације”.
Да политичари имају пун утицај на рад полиције сматра И 82 одсто грађана Србије анкетираних у истраживању – Ставови грађана у одговорности полиције Београдског центра за безбедносну политику. Да је тај утицај мали сматра 12 одсто испитаних док само три одсто мисли да тог утицаја нема или не зна какав је.
Током истог истраживања чак 50 одсто грађана изјаснило се да сматра да се у полицији посао добија преко политике.
Осим политизације, према речима стручњака, у нацрту новог закона, проблем је и милитаризација, због увођења чинова као и ланца командовања налик војном. “Пошто полиција не води ратове са грађанима, него решава криминалне случајеве, штити грађане, она мора да наступа у цивилном ланцу руковођења, дакле да има један сасвим другачији приступ када се опходи према грађанима” , сматра Богољуб Милосављевић.
Да се министру полиције новим законом дају непримерена овлашћења сматра и заштитник грађана Саша Јанковић, који оцењује да је нацрт неприхватљив те га је нужно унапредити.
До сада су урађена три нацрта новог закона о полицији. У Министарству унутрашњих послова кажу да је он и даље подложан променама. Пошто размотре критике омбудсмана, нацрт се шаље Европској комисији, затим Влади Србије, а на крају ће доспети и у парламент на гласање.
Саша Ђорђевић: Реформе полиције споре
Саша Ђорђевић из Београдског центра за безбедносну политику каже да процес реформи полиције у Србији траје споро и да се стално помињу исте теме, укључујући и политизацију.
Гостујући у Дневнику Н1, Ђорђевић је истакао да је проблем у овом нацрту закона је то што су министру остављена превелика дискрециона овлашћења, пре свега у управљању људским кадровима. “ Овлашћење да министар распоређје И поствља кљуцне људе у Дирекцији полиције, пре свега кључне људе и начелнике у Министарству у потпуности обесмишљава идеју о деполитизацији политиције”.
Нацртом закона предвиђене су и две мере унутрашње контроле које су спорне а то су тест интегритета и контрола имовине. “Оне су на сувише општи начин уређене”, истиче Ђорђевић подсећајући да садашњи капацитети сектора унутрашње контроле нису довољни да спроводе ову меру.
Извор: Н1 инфо
Vucko misli da ce ga policija braniti kada kuka i motika dodje u Nemanjinu da mu sudi, nema od toga nista, mogu oni da donose kakve hoce zakone, a kukali su na Milosevica i njegovih 55000 policajaca.