Ер Србија прославља други рођендан. У компанији и Влади Србије су задовољни резултатима јер је прошла година завршена с добитком од 2,7 милиона евра. За успех Ер Србија највише може да захвали пореским обвезницима, односно држави која је сходно слову уговора шаком и капом упумпавала новац, односно лишавала компанију трошкова.
Према наводима бившег министра привреде Саше Радуловића, прави биланс Ер Србије лане је био око 75 милиона евра губитка. Поређења ради, 2013. годину је Јат (који је у октобру постао Ер Србија) завршио у минусу од до тада рекордних 36 милиона евра.
Држава субвенционише Ер Србију од оснивања и то ће чинити све до 31. децембра 2016. године према оснивачком уговору. Само ове године у компанију ће „за потребе мањка готовине“ бити упумпано 14 и још евентуално 22 милиона долара, док ће идуће године српска авиокомпанија добити 14 милиона долара. Али то није све. Држава се уговором обавезала и да ће Ер Србији омогућити „попуст на авио-гориво од најмање 50 одсто“, а авиокомпанија је ослобођена у целости и плаћања аеродромских такси. Тако помажући половично државну компанију Влада заправо директно штети стопроцентно државном Аеродрому „Никола Тесла“.
Руку на срце, Ер Србија је прошле и ове године имала великих издатака у постављању компаније на ноге, набавке 10 авиона типа ербас А319 и А320, као и АТР-72, отварање нових линија, те обуке летачког, кабинског и другог особља. За идућу годину Ер Србија најављује летове преко Атлантика, односно отварања линије Београд-Њујорк, а можда и још неког града у Северној Америци.
Пола милиона месечно за ербас
За потребе прекоокеанских летова Ер Србија ће морати да набави широкотрупни ербас А330, најавио је премијер Вучић. Није рекао ко ће финансирати набавку авиона, нити колико ће комада бити купљено. Лизинг оваквог авиона кошта око пола милиона долара месечно.
Љ. Ивановић – Вести