СКУПШТИНА Косова усвојила је вечерас, у првом читању, са 82 гласова за и 12 уздржаних, Нацрт закона о Трепчи.
Нови закон, поред 80 одсто власништва владе у Приштини над Трепчом, и формирања нових радних јединица, од којих би она на Северу била “Рудник са флотацијом Лепосавић-Копаоник”, предвиђа и улазак владе у могућа партнерства са приватним сектором.
Закону су се противили посланици Српске листе, али и Самоопредељења, који су изнели највише критика на рачун закона, наводећи да неће гласати за усвајање, јер, како истичу, он заправо утире пут за продају овог комбината, јавио је портал Кос сев.
Нацрт закона о Трепчи, одлуком већине гласова посланика, био је и једина тачка дневног реда заседања.
О закону је пред посланицима говорио косовски премијер Иса Мустафа, који је истакао да је Трепча “власништво Косова”.
Он је изнео детаље о томе како би Трепча требало да буде организована, потврдивши раније наводе српских представника да ће Трепча Север бити – угашена.
Пословне јединице Трепче, према овом закону, биле би Трепча флотација – Стари Трг, Рударство са флотацијом Кишница и Ново Брдо и рудник са флотацијом Копаоник – Лепосавић.
“Закон оставља могућност, након студије изводљивости, за оснивање и отварање других пословних јединица Трепче, као што су металургија олова и цинка, хемијска индустрија, као и друге, за које се процењује да имају економску рентабилност и да отварају могућности за оптимално повлачење приватног капитала, било кроз партнерство, директне инвестиције, заједничка улагања или продају акција”, рекао је Мустафа.
Он је додао да ће Трепча у складу са овим законом бити организована као акционарско друштво, у којем ће главни акционар бити влада са 80 одсто акција, док ће 20 одсто акција бити власништво запослених у Трепчи.
Усвајању закона су се, са друге стране, противили посланици Српске, наводећи да неће гласати за овај закон.
“Целокупна српска заједница која живи на Косову, као и ми, парламентарни представници Српске листе, дубоко смо уверени да ће предложени Нацрт закона о Трепчи, у чијој изради није учествовао експертски тим српске заједнице, угрозити у великој мери егзистенцијални опстанак радника Трепче и тиме практично угрозити већински српско становништво које живи у општинама где се налазе највећа налазишта руде и минерала, пратећа инфраструктура, бројни објекти од јавног интереса и стамбене јединице које су грађене на земљишту овог огромног економског гиганта”, навео је председник листе Српске Славко Симић.
Он је додао и да се само приступом који би укључивао договор са српским представницима и менаџментом Трепче са Севера може пронаћи одрживо решење за комбинат и остварити “циљ економски стабилног развоја свих заједница, а самим тим и остварити дуготрајна политичка стабилност”.
„Данашњи предложени Нацрт закона о Трепчи за нас, као и за српску заједницу и 3.000 радника Трепче је неприхватљив, и ми као парламентарна група инсистирамо да се питање Трепче реши кроз дијалог, а не усвајањем закона који има једнострану правну основу”, навео је он.
Посланик Српске Ненад Рашић рекао је да Нацрт закона о Трепчи политички мотивисан, оценивши да ће остати мртво слово на папиру и да неће утицати на економски развој.
Рашић је нагласио да ће Нацрт закона о Трепчи, односно његово евентуално усвајање “преко колена”, уништити комуникацију са Србима на северу Косова.
“Овај закон це уништити комуникацију са Србима на северу јер они никада нису добили алтернативу. Једини њихов избор је био Трепча”, казао је Рашић, затраживши од премијера Мустафе да каже с ким је од Срба са севера разговарао о Флотацији 3 у Лепосавићу.
Он је подсетио да посланици Српске листе нису имали никакву комуникацију са представницима владе што се тиче Нацрта закона о Трепчи, али ни када је у питању ратификација споразума о граничној линији са Црном Гором.
Највише критика на рачун закона изнело је опозиционо Самоопредељење, које тврди да се овим законом утире пут за продају Трепче.
“Будућност Трепче је да се прода део по део, као лопов који украде аутомобил и касније га прода у деловима. Да се данас брзо, брзо одобри и да се онда одобри у другом читању, како би је се отарасили. Онај ко је прочитао закон владе, чак и да не жели, схвата да је то истина. Можда се неће продати сутра, али хоће убрзо, јер закон то предвиђа,” навео је лидер Самоопредељења Висар Имери.
Танјуг