Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић поручио је јуче да ће српска јавност наредних дана видети „жесток обрачун” са организованим криминалом те да ће до краја године бити „веома интересантно”.
„Видећете наредних дана, колико сутра и прекосутра, наш жесток обрачун са организованим криминалом, завршетак (истраге) 24 спорне приватизације и још неколико важних акција државе. Биће веома интересантно до краја године”, рекао је Вучић, а преноси Танјуг.
Интересантно је, међутим, било већ и јуче. Осим ове Вучићеве најаве, која је јавност оставила у нагађању ко ће бити нови станари Централног затвора, температуру је додатно подгрејао контроверзни хрватски новинар Домагој Маргетић који предводи Антикорупцијску лигу Балкан (својевремено осуђиван у Хашком суду због непоштовања трибунала, због објављивања сведочења заштићеног сведока Стјепана Месића, данас води сајт necenzurirano.com). Он је са својим сарадницима на јучерашњој конференцији за новинаре саопштио да поседује додатне доказе који носе ознаку државне тајне, а који указују на учешће некадашњег министра финансија Млађана Динкића у прању српског новца с тајних рачуна на Кипру и корупцију у случају компаније „Мобтел”. На позив тужиоца за организовани криминал Миљка Радисављевића представници ове лиге однели су синоћ материјал у Тужилаштво.
Из Динкићевих Уједињених региона Србије одбацили су ове оптужбе називајући их „гомилом глупости, произвољних тумачења и неистина” најавивши и тужбу против Маргетића. Прича о повезаности криминала и политике јуче је заокружена изјавом тужиоца за организовани криминал Миљка Радисављевића који је саопштио да је Тужилаштво на чијем је челу подигло оптужницу против бившег министра привреде Предрага Бубала и још седам окривљених за злоупотребе у приватизацији Луке „Београд”.
Да су пред Србијом „дани расплета” наговестио је само дан раније у разговору за наш лист Оливер Антић, саветник председника Србије. Он је, да подсетимо, најавио да ће бити разјашњена позадина учесталих прозивки и напада на председника Србије, али и његове најближе сараднике. Из те његове најаве могло се и очекивати да ће у јавност бити изнети неки подаци који ће теретити лидера УРС-а Млађана Динкића који је претходних дана био перјаница напада на Николића.
Антић, како је јуче појаснио за „Политику“, говоривши о позадини атака на председника Србије није мислио само на наводе Домагоја Маргетића већ је, каже, очекивао, да ће са неким конкретнијим информацијама током јучерашњег дана изаћи и Александар Вучић.
Домагој Маргетић је, иначе, како каже Антић, документа везана за случај „Мобтел” предочио председнику Србије прекјуче. Са тим је одмах упознат и Вучић који је овом новинару понудио и полицијско обезбеђење.
Домагој Маргетић је на конференцији за новинаре саопштио да поседује документа, односно уговоре од којих највећи број њих носи ознаку тајности који доказују како је новац из буџета Србије преко кипарских оф-шор компанија кроз фиктивне инвестиције, преко Хипо групе, завршавао у Србији. Он је објаснио и шта је урађено са „Мобтелом” у време док је Динкић био министар финансија.
Како је јуче рекао Маргетић, након што је компанија „Мобтел” одузета породици Карић и завршен рад радне групе која се бавила злоупотребама у овом предузећу, Динкић је у преписци са Мартином Шлафом, власником оф-шор компаније на Кипру признао да је Шлаф власник 30 одсто удела у „Мобтелу”. Одмах после тога, основана је компанија „Моби63” у којој 30 одсто има Шлафова оф-шор компанија, а 70 одсто Влада Србије. Капитал те компаније процењен је на 132 милиона евра, а Динкић потписује у име Србије уговор којим држава од Шлафа откупљује његов удео од тридесет одсто и за то Шлафу исплаћује 500 милиона евра што је сума готово четири пута већа од оне на коју је процењена вредност целокупне компаније. Према Маргетићевим речима он поседује десетак уговора из којих се јасно види да је почињено кривично дело.
„Није реч само о ’Мобтелу’ него су финансијске трансакције опљачканим новцем из буџета вођене и преко Милана Бека и са њим повезаних оф-шор компанија. Новац је са кипарских оф-шорова завршавао преко Хипо групе, код Милана Бека и правних особа повезаних са њим не само на Кипру, него и у Лондону, Цириху”, објаснио је Домагој Маргетић.
Професор Факултета за безбедност Дарко Трифуновић рекао је да су се он и Маргетић овим поводом срели не само са аустријским истражитељима него и са тамошњим парламентарцима те да су нека документа добили и од аустријског тужилаштва и уз записник их предали Тужилаштву Србије.
„Случај Хипо банке је према речима Аустријанаца један од највећих корупционашких случајева након Другог светског рата. У њега је умешано пет земаља, Хрватска, Аустрија, Немачка, Италија и Швајцарска и неколико банака”, каже Трифуновић додајући да се може ући у траг кипарским парама које је стекла „добро организована транснационална криминална група“.
Он је позвао првог потпредседника владе, „који важи за хероја у борби против корупције“, да реагује. Такође је рекао и да се четири саветника првог потпредседника владе могу довести у везу са нестанком кипарских пара и при томе поменуо Франка Фратинија, Алфреда Гузенбауера, Доминика Строс-Кана и Млађана Динкића.
Представници Антикорупцијске лиге јуче су више пута рекли да за оно што раде имају пуну подршку председника Николића.
„Рекао нам је (Николић): ‘Децо, ако имате доказе, слободно их изнесите’. Први пут сам осетио да постоји држава”, рекао је Трифуновић.
Из УРС-а, са друге стране, тврде да Маргетић, позивајући се на подршку саветника председника Србије Оливера Антића, угрожава углед и инвестициони пројекти Србије. У њиховом саопштењу се наводи да УРС, као државотворна странка, изузетно поштује институцију председника Републике, због чега, како наводе, моле председника Србије „да преиспита своје окружење и добронамерност најближих сарадника који, повезујући га са дотичним појединцима, нарушавају не само његов углед, већ углед државе коју представља”.
УРС такође позива државне органе да ураде свој посао, а Оливера Антића да објасни каква је његова улога „у активностима и наступима појединца који је, као што је јавности познато, био Туђманов јуришник деведесетих година прошлог века”.
Из УРС-а су се обрушили и на Антића констатујући да је Антић, јавности познат као актер „никад окончане афере Индекс”. „Слобода говора, као и независност медија су загарантовани Уставом, али иступање у медијима попут оног које је виђено, није само увреда угледа и части једног појединца, због којих ће бити поднета тужба против Домагоја Маргетића, већ и ширење панике у јавном животу Србије”, наводе у УРС-у.
Ј. Церовина
Политика
dokle bre ljudi ?