Хроника

Вучићево економско чудо: Губитак Ер Србије у 2013. рекордних 73 милиона евра, питање је само ко покрива губитке

Авио-компанија Јат ервејз, сада Ер Србија, прошлу годину завршила је са губитком од 73 милиона евра. Према објављеном финансијском извештају, оперативни губитак те компаније износи 45 милиона евра, док салдо од 28 милиона обухвата корекције стања конта бившег Јата.

Генерални директор Ер Србија Дане Кондић рекао је да се тај губитак односи на дугогодишње лоше пословање Јат ервејза, али да “захваљујући партнерству са Етихад ервејзом и јакој подршци Владе, Ер Србија сада има стратегију за опоравак, као и темеље за стварање профитабилне и јаке компаније“.

Упркос оволиком минусу из 2013. године, Џејмс Хоган, председник Етихада, верује да ће Ер Србија 2014. завршити бар на позитивној нули, “док је Јат трошио и до 30 милиона евра пореских обвезника годишње“, као и да се компанија развија брже него што је он мислио.

Ипак, иако већи трошкови прате формирање сваке нове компаније, стручњаци сумњају да ће се највећи део тог губитка, који је више него двоструко већи у односу на претходне године, свалити на српски буџет.

“Не знамо шта се догодило са дуговима и гаранцијама, а Ер Србији је припојен и Јат кетеринг, који је имао велике расходе, па је без пажљивог читања ревизорског извештаја тешко тумачити губитке. Претпостављам да смо ипак наградили страног улагача, а да смо ми поднели већи део оног што би се могло отписати и претворити у губитак“, каже економиста Милан Ковачевић и додаје да је свака анализа тешка, јер податке “добијамо на кашичицу“, а “Агенцији за привредне регистре је било потребно два месеца да објави финансијске извештаје“.

Предраг Вујовић, стручњак за авио-саобраћај и бивши директор Јата, каже да су губици очекивани, с обзиром на прошлогодишње активности, а да су све рађене у име Ер Србије, односно на терет државног буџета, јер та компанија нема новца.

“Последње три године губици су се кретали између 22 и 33 милиона, што је у сваком случају показивало да компанија више не може да ради. Процене су биле да ће се у 2013. губитак кретати до 45 милиона, а он је знатно премашио ту суму. Сви трошкови у фази прављења нове компаније практично су ишли на терет буџета. Питање које се стално повлачи је непознавање тог основног уговора са Етихадом од прошле године, у ком није јасно дефинисано ко сноси трошкове те припремне фазе“, истакао је Вујовић и додао да план за ову годину, усвојен у фебруару, предвиђа губитак од 54 милиона евра, па се поставља питање колики ће стварно бити.

“Да је квалитет летења у Ер Србији данас на високом нивоу, није спорно, али се поставља питање колико то кошта и треба ли Србији у наредних пет година таква компанија са толиким трошковима“, закључује Вујовић.

 

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Treba sto pre skinuti tog pedercinu są vlasti dok nas nije skroz upropastio. Treba mu staviti na glavu gvozdenu masku da niko ‘ne gleda njegovu odvratnu facu i baciti ga do kraja zivota u Padinsku Skelu ili Zabelu ( a może i u Bastilju)!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!