Политика

Вучићево “њет” Русији и “јес” Европској унији

Премијер Александар Вучић је током посете Бечу јасно рекао да Београд подржава територијални интегритет и суверенитет Украјине и да чини све да буде уз своје европске партнере. Порука премијера Вучића могла би да се схвати и као нешто чвршће “њет” Русији и нешто гласније “јес” Европској унији.

– Позиција Србије у сагласности је са међународним правом и са позицијом ЕУ. Једина разлика је што није увела санкције Русији… Чинимо све да будемо уз наше европске партнере. Мислим да је јасна порука Србије и мислим да нико није очекивао да ћемо јавно рећи да подржавамо територијални интегритет и суверенитет Украјине… Не можемо сами, потребна нам је помоћ ЕУ, изјавио је српски премијер, одговарајући на питања новинара после састанка са аустријским вицеканцеларом и министром финансија Михаелом Шпинделегером.

На питања о исказаној подршци Србије украјинском територијалном интегритету, који је присаједињењем Крима Русији дошао у питање, амбасада Русије у Београду није желела да одговара.

– Став Србије по питању санкција Русији је апсолутно јасан и недвосмислен и амбасада ту не види ниједан разлог за додатне коментаре – поручио је за Ало аташе за штампу руске амбасаде у Београду Јуриј Пичугин.

После одлуке Брисела да суспендује “Јужни ток” и тиме упути Русији још једну казну због Украјине, поруке Вучића из Беча могле би наговестити нови талас затезања српско-руских односа.

Упитани о новонасталој ситуацији с градњом најзначајнијег гасовода кроз Европу, у Министарству енергетике за Ало наглашавају да је питање реализације пројекта “Јужни ток” кроз Србију само део питања која се решавају на релацији ЕУ – Москва, а да је наша земља само једна, и то једина земља ван ЕУ на траси овог гасовода

– Питање усаглашавања постојећих споразума са правном регулативом ЕУ решава се у оквиру разговора “Гаспрома” и Европске комисије, а уколико буде било потребно да се нешто од потписаних аката унапреди, Србија ће поступити у складу са оним што је договорено и у складу са поступцима других земаља на траси гасовода. До тада ће Србија поштовати све своје већ преузете обавезе…. Што се тиче последица које можемо трпети, оне су више везане за процес придуживања Србије ЕУ, а не за евентуалне судске спорове каквим би могла бити изложена Бугарска… – објашњава за Ало државни секретар Министарства енергетике Душан Мракић.

 

Ало

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!