Хапшење осумњичених за убиство Славка Ћурувије доказ напора Србије да реши злочине које је починио режим Слободана Милошевића над политичким противницима, каже шеф делегације ЕУ Мајкл Давенпорт.
Шеф Делегације ЕУ у Београду Мајкл Давенпорт поздравио је хапшење осумњичених за убиство Славка Ћурувије и оценио да је то доказ напора Србије да реши злочине које је починио режим Слободана Милошевића над политичким противницима.
Давенпорт је напоменуо да ће ЕУ помно пратити наредне кораке у том случају и да очекује извођење пред суд одговорних за тај злочин.
“Хапшење осумњичних починилаца и организатора овог убиства показује да у Србији постоји видљив напор да се реше ужасни злочини недемократског режима против својих политичких противника”, наведено је у саопштењу амбасадора ЕУ.
“Пажљиво ћемо пратити наредне кораке и надамо се да ће одговорни за овај страшан злочин бити приведени правди”, рекао је Давенпорт.
ЕУ, према његовим речима, константно изражава забринутост да би нерешена убиства новинара у Србији могла бити плодно тле за континуирано насиље и застрашивања новинара, чиме се угрожава слобода говора и новинарски професионализам.
“Охрабрујемо српске власти, као и Комисију за истрагу убистава новинара, да са истом одлучношћу наставе свој рад на привођењу правди одговорних за убиства Даде Вујасиновић и Милана Пантића”, поручио је Давенпорт.
Некадашњи шеф београдског центра Државне безбедности Милан Радоњић и начелник Шестог одељења тог центра Ратко Ромић ухапшени су јуче због сумње да су учествовали у убиству Ћурувије 11. априла 1999 у Београду.
Специјални тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић рекао је јуче да су за убиство Ћурувије осумњичени и бивши шеф ДБ-а Радомир Марковић и припадник посебне службе обезбеђења у у ДБ-у Мирослав Курак.
Марковић је у затвору у Пожаревцу, а Курак није доступан правосудним органима и за њим ће бити расписана међународна потерница.
Новинарка Дада Вујасиновић је убијена 1994, а њен колега Милан Пантић 2001. године.
РТС