Србија

Вучићу, другара Сороша да поставиш за министра економије и спољних послова

Који ће нам курац Селаковић и Мали кад без овог Сороша не смеш ни на пишање говно издајничко

Заменик председника Фондације Отворено друштво Александар Сорош оценио је да би иницијатива Отворени Балкан могла да омогући решавање дуготрајних спорова у региону и да постане део Берлинског процеса.

„Да, Отворени Балкан би могао да постане део Берлинског процеса, иако можда нема потребе да се такав договор формализује. Флексибилност Отвореног Балкана такође би могла да омогући решавање дуготрајних спорова“, рекао је Сорош за портал Демостат.

Он је навео да су две иницијативе комплементарне и да је погрешно сматрати да су у некаквој колизији.

„Две иницијативе се не такмиче. Заправо, земље које учествују у иницијативи Отворени Балкан су утицале на (бившу немачку канцеларку) Ангелу Меркел да не дозволи да Берлински процес пређе на Европску комисију у Бриселу и да остане мултилатерална иницијатива у Берлину“, навео је он.

Иако има назнака да је Отворени Балкан заправо план одређених евроатлантских кругова које настоје да сукцесивно уведу регион у европски ток, Сорош каже да је идеја потекла из региона, а не са стране, додајући да је управо то чини јединственом. Лидери су уверени да је најбржи пут у Европу да сами управљају процесом.

„Пре свега, Отворени Балкан је израз посвећености лидера на путу ка ЕУ. Иницијатива одражава њихову спремност да узму судбину својих земаља у своје руке и да успоставе регионалне планове како би помогли у процесу европских интеграција“, навео је Сорош.

Он каже да Фондација види Отворени Балкан као иницијативу која на практичном нивоу има за циљ да побољша регионалну економску интеграцију и укине регионалне граничне котроле.

„У ширем смислу, нагласак на правој политичкој и институционалној сарадњи има за циљ да подстакне економски опоравак и стране инвестиције и да олакша сарадњу по разним прекограничним питањима. Постоји значајан фокус на одрживи развој и раст у региону“, додао је.

Према његовим речима, постигнути споразуми, када буду имплементирани, требало би да донесу опипљиве резултате грађанима, нове могућности у образовању, запошљавању и пословању, што ће помоћи и у заустављању одлива становништва, посебно међу млађим људима.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Бета

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!