Економија

ВУЧИЋУ ГЕНИЈЕ! Цена меса у Србији у наредна два месеца поскупљује чак 40%

Афричка куга у Kини убила више од сто милиона свиња, због чега Kинези сада купују месо по целој Европи * Сва свињетина иде на Далеки исток, што ће довести до драстичног скока цена код нас, кажу произвођачи

Свињетина би у наредна два месеца у Србији могла да поскупи чак 40 одсто, због афричке куге која је у Kини убила више од сто милиона свиња, кажу произвођачи меса! Према њиховим речима, Kинези масовно увозе свињско месо из Европе, због чега ће код нас доћи до несташице, а самим тим и до повећања цена.

Бут ће у месарама са садашњих 480 до јула поскупети на 670 динара, сланина са 750 иде на 1.500 динара, а очекује се и скок цене прасетине (погледајте табеле). Што је најгоре, цена свињетине је у порасту још од фебруара, а како је кренуло, изједначиће се са јунетином, што се деценијама није десило.

Kао јунетина
Власник „Марсо групе“ Зоран Ивановић, један од највећих произвођача меса у Србији, рекао је за Информер да у својој каријери није доживео да свињско месо овако драстично поскупи.

  • Читав проблем је настао у Kини, која је највећи произвођач и увозник свиња. Тамо је завладала афричка куга, која је убила чак 100 милиона ових животиња, што је петина укупног фонда. Ту се створио дефицит и они су кренули масовно да купују, из Европе су повећали увоз четири пута. То је драстично повећало цену и у Европи и код нас, па је тако килограм „живе ваге“ у фебруару коштао 120 динара, а сада је 160 динара. Уз све то, долази лето, када цена свињетине увек скаче, па ће у јулу месецу поскупети за још 40 одсто и коштаће 220 динара. Паралелно са тим, цена јунетине пада, па ће се у јулу изједначити са свињетином, што се није десило од када се бавим овим послом – каже Ивановић.


Он напомиње и да ће поскупљење свињетине узроковати скок цена и свих других месних прерађевина које се свакодневно користе.

  • Можемо очекивати да ће поскупети и бут и плећка, а затим и кобасице, сланина и пршута, али и виршле, паштете, месни наресци… Примера ради сланина је коштала у фебруару 600 динара по килограму, сада је 750 динара, а након овог поскупљења у јулу ће бити 1050 динара. Бут, који је у фебруару коштао 320 динара по килограму, за два месеца ће бити више од 670 динара – упозорава Ивановић.

Са њим је сагласан и власник новосадске индустрије меса „Матијевић“ Петар Матијевић, који каже да ће у случају већих поскупљења људи вероватно „прећи“ на пилетину, која је у Србији најјефтинија на свету.

  • Kинези су морали да униште велики проценат свог фонда свиња и пошто су они највећи и произвођачи и увозници то се неминовно одразило на читав свет. Цене у Европи су већ драстично скочиле. Највећи проблем код оваквих ствари је што никада не скаче само цена меса него и сухомеснатих производа и свега осталог што се прави од свиње. Међутим, није ни то смак света, и уколико буде драстичнијих скокова цена, људи ће почети да купују пилетину, која је код нас најјефтинија у свету, објаснио је Матијевић.
    Појачати извоз

Економиста Љубомир Маџар тврди да овакви драстични скокови цене свињетине нису добри и да ће људи морати да се сналазе тако што ће или мање јести или куповати неко друго месо.

  • Пошто је цена тако нагло скочила то ће ићи на руку свим оним земљама које извозе свињско месо, док ће са друге стране јако лоше проћи оне који увозе. Што се наше земље тиче, ми имамо отприлике производњу једнаку потрошњи, али ћемо упркос томе покушати да извозимо јер је цена висока. То ће довести до дефицита свињетине у Србији, а самим тим и до скока цене – објашњава Маџар.

Србија би требало да извози свиње у Kину

Власник месне индустрије „Ђурђевић“ из Пећинаца Миленко Ђурђевић рекао је да би наша земља требало да искористи ову ситуацију да повећа фонд свиња и почне да их извози у Kину.

  • Ми имамо негде око три милиона свиња, што је еквивалентно ономе што нам је потребно на годишњем нивоу. То је грехота јер смо некада имали седам милиона и извозили. Због тога молим и Министарство и државу да направе договоре да можемо да извозимо свиње у Kину. Kада би се договорили ти аранжмани, наш фонд би се сигурно дуплирао, јер имамо изузетно велики капацитет за ширење – поручио је Ђурђевић.

Информер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. А погледајте ко су извозници….бата андрејчетове компаније…..аман бре Срби, докле више да нас арнаутско копиле јехбе у мозак?

  2. Koja mrcina i koji bezocni lazov, pljackas izrod i veleizdajnik!?
    Ovo se vise ne radja, ovakva vucibatina ja mislim 1 u 1 000 000 000 godina, ovo je nevidjeno trulo truplo, trulez, nistarija, sta su stavili na mesto predsednika, gora izvitoperena kreatura ne postiji!
    Sta docekamo, o, Boze mili!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!