Председник Србије Александар Вучић изразио је сумњу да ћемо као друштво успети нешто да се договоримо по питању Косова и Метохије и да нешто урадимо, у интересу будућности, „јер се плашимо себе, будућности и реалистичног приступа“.
Он је у разговору са новинарима у Осечини најавио да ће у септембру почети да се разговара са цивилним сектором, Академијом наука, Српском православном црквом, академском заједницом, политичким странкама и у Парламенту о питању Косова.
На питање да ли постоје рокови у вези са унутрашњим дијалогом који је покренуо и када ће бити завршен, Вучић је прецизирао да постоје само они рокови који се тичу наше будућности:
„Немамо ми рокове, осим оних који се тичу наше будућности и нико нам их не поставља. Не морамо ми ништа, нико нам није рекао да морамо, и највероватније и нећемо провести, јер се плашимо себе, плашимо се будућности, реалистичног приступа“, рекао је Вучић.
„Што се Косова тиче, знају сви о чему се ради и све разумеју. Али како да погазе своје одлуке и оне које су тетошили и чували више од 20 година, како да их испусте“, приметио је.
Вучић каже да нема страх нити бојазан за економску будућност земље, додајући да Србија има много боље полазне основе од других у региону и шире и по питању стопе незапослености, раста, инвестиција…
Заставе САД и Албаније на Косову и Метохији.
CC BY-SA 2.0 / PHOTO RNW.ORG / KOSOVO
Србија је дијалогом о Косову шокирала САД и ЕУ: Моћни су имали друге намере
Али развој може да закочи то ако не будемо политички паметни, а то не би било ништа ново, истакао је.
„Подићи ћемо раст повећањем плата и пензија, не видим проблеме, то све може да буде ако будемо политички паметни. Да ли ће се конкретизовати зависи од оцене свих нас — можемо ли да постигнемо консензус или не“, рекао је.
Немогуће је, каже, постићи апсолутни консензус, али можемо да постигнемо договор већег и најодговорнијег дела друштва.
Онда ће се, каже Вучић, изаћи са конкретним предлозима.
„Наше је да се боримо за нас, нашу будућности и да гледамо да радимо што је могуће више, ако тако буде, не видим озбиљније проблеме — као што су одбојкаши показали да борбеношћу могу све да победе“, рекао је Вучић.
Извор: Танјуг
Деликатна је тема тај унутрашњи дијалог. Људи могу на разне начине да га схвате. Ево ја га схватам као покушај да се дефинише платформа реинтеграције Косова и Метохије у правни систем Србије и прецизније дефинисање правног статуса Косова и Метохије у Уставу Србије тиме што би статус у преамбули додатно био развијен наглашавањем да је КиМ неотуђиви део Србије и другим члановима Устава.
Променама Устава треба дефинисати трајна решења и за питање језика и ту треба преузети италијански модел према коме не постоје националне мањине већ само језичке мањине. Другим речима свако ко има држављанство Србије је Србин и мора да зна једини службени језик српски и једино службено писмо ћирилицу. Језичке мањине могу да користе свој језик и своје писмо у законом прописаним ситуацијама у сфери културе. Ово решење отклања бројне неспоразуме у свакодневном животу.